Koristimo cookies zbog unapređenja korisničkog iskustva i funkcionalnosti sajta. Nastavkom pregleda naše web stranice slažete se sa upotrebom kolačića. Saznajte više.

Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei Mate 10 Pro nakon 150 dana korišćenja!

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene avgust 8 Telefoni

Kada sam odlučio da kupim Huawei Mate 10 Pro pre nešto više od pet meseci nisam ni sanjao da ću jednog dana pisati review, baš o njemu! Dakle da ne biste pomislili kojim slučajem da sam „pristrasan“, tada uopšte znao nisam da ću biti admin na Huawei forumu i opisivati upravo - svoj telefon. :smile: Stoga ću se potruditi da vam najrealnije moguće prenesem utiske koje imam posle skoro pola godine korišćenja ovog telefona! Svakako je drugačije „testiranje“ telefona od nekoliko dana i višemesečno „korišćenje“ telefona. Zato će ovo biti možda malo neobičniji review-u, pa da krenemo....

I pre telefona – telefon!

Retko ko danas prelazi na nov telefon, a da prethodno već nije koristio „smartfon“ tj. neki pametan telefon. Ja se sećam vremena kada su ljudi masovno sa malenih „ciglica“ sa tasterima krenuli da prelaze na touch screen modele sa velikim dijagonalama i primamljivim opcijama i aplikacijama. Ni sam ne znam koji je meni ovo telefon po redu (na dalje kad kažem telefon mislim upravo na „smartphone“), ali znam da sam imao i Nokia-je i iPhone-e i Motorole i Samsung-e... Pre ovog telefona nikad nisam koristio Huawei telefon, pa je izazov bio utoliko veći. Mnogo polemika u narodu se vodi koji je telefon „bolji“ i koja „marka“ je „zakon“, te ovi su prodali najviše, te ovi su „najstariji“... Moj savet je budite iznad toga, gledajte da odaberete telefon koji se vama sviđa i koji vam odgovara bez obzira šta ste imali pre ili na šta ste „navikli“. Barem je to moja „filozofija“ jer treba biti „gospodar tehnologije“, ipak je ona tu nama da služi, a ne obrnuto. Poučen time, tako sam i ja izabrao Huawei Mate 10 Pro. Zašto baš njega? Više je razloga, a o tome ću vam pisati u narednom tekstu.

Hey Mate :wink:

Osim što u pojedinim inostranim zemljama „Mate“ u slengu znači „prijatelj“, ništa mi nije davalo naznaku da ću posle nekog vremena toliko zavoleti ovaj telefon. Zapravo naviknut na telefone sa velikom dijagonalom, jer sam pre njega imao Note 3 dugi niz godina, tražio sam telefon koji je veće dijagonale, a koji ipak može da se „nosi“ sa današnjom konkurencijom jer mislim za sebe da potpadam u kategoriju advanced user-a, gotovo da nema opcije (feautres-a) u telefonu koju ne koristim, a ako neku opciju ne koristim u narednom modelu gledam da je „izbacim“ (kao npr. „olovčica“ kod Note telefona, upotrebio sam je možda jednom ili nijendom ne sećam se :smiley: ). Žena moja već je koristila P10, vidim da je zadovoljna, mene nagovara na Mate 10 Pro, kaže vidi kakav procesor, pa veštačka inteligencija, pa ti voliš video igre moraš da pazariš jači model, te vidi primere fotografija sa dual kamerom te ovo te ono... Na kraju sam prelomio i poslušao je, pogledao malo po Net-u, uporedio specifikacije sa najboljim telefonima današnjice, prebrojao svoj budžet i shvatio: „koliko para toliko i muzike“. Eh ko je smislio te kupovine na rate i ugovore – biću mu večno zahvalan :wink: I eto mene kući, jednog toplog februarskog dana, praznog džepa, ali srećan jer otpakujem svoj prvi premium telefon posle dugog niza godina. Kutija minimalistička, ali dobro opremljena: brzi punjač, sluške, uputstvo, silikonski case za leđa – odlično! Šta još imamo, iglicu za vađenje ležišta za SIM karticu (tj. kartica pošto je Dual SIM), zatim adapter za 3,5 mm ulaz... Hm adapter? Eh da nema izlaza za 3,5 mm slušalice, dakle ili puniš telefon ili slušaš muziku. Koliko puta mi se to do sada desilo? Ček da razmislim.. Nula puta :smiley: Al zaista! Zapravo kada malo bolje razmislim žične slušalice ne koristim već godinama, a sve što je bežično i što mogu da povežem koristim. Između ostalog i bluetooth slušalice za slušanje muzike! Al dobro za „tradicionaliste“ ima i adapter pa ko voli žicu neće da gunđa...

Eh konačno zvezda ove priče: Huawei Mate 10 Pro! Telefon sjajno metalno crne boje, na ekranu već fabrički postavljena zaštita, miriše na novo! Okrenem pozadi i mogu da osetim glatkoću stakla ispečenog i oblikovanog na 700 stepeni! Telefon je čvrst ko stena, otporan na prašinu i zaranjanje u (slatku) vodu do 1m na pola sata, a uz sve to izuzetno lagan. Uočavam Leica dual kameru sa novim SUMMILUX-H senzorom. Dakle ovde će fotke biti ozbiljna priča. Jedva sam čekao da testiram kameru! Ispod je veliko okruglo ulegnuće, lako dostupno prstima, dakle senzor otiska prstiju. Okrenuo sam telefon ka ekranu ne bi li ga uključio. Shvatam da je ekran iako veliki 6 inča dovoljno dostupan mojim „ćevapima“, tj. debelim i malim prstima :smiley: Jedina dva prisutna tastera telefonu su power taster i „klackalica“ za jačinu zvuka koji se nalaze sa desne strane telefona. Nije na odmet da spomenem i gotovo neprimetni IR ("Infra-red") senzor sa gornje strane, pa Mate 10 Pro može da se koristi i kao univerzalni daljinski upravljač! Palim „mašinu“ i dočekuje me prijateljsko okruženje novog EMUI okruženja...

Biće ovo početak jednog dugog prijateljstva...

Nakon brzog podešavanja google naloga, tema i aplikacija koje ću koristiti sledi uživanje u telefonu koji koristim i dan danas. Sećam se ko juče da je bilo, prvo šta sam uradio je uključio kameru i počeo da slikam. Fotke me i dan danas posle 5 meseci ostavljaju bez daha. U čemu je štos? Zapravo dve vrhunske Leica kamere, jedna sa senzorom od 20 (monohromatska) i druga od 12 (u boji) megapiksela u kombinaciji sa AI („veštačkom intelingencijom“) telefona koji prepoznaje šta fotografišete daju vrhunske rezultate! Bez preterivanja mogu da kažem da sam svoj Nikon P510 koji spada u pro-zoom-er kategoriju poluprofesionalnih aparata ostavio po strani. Barem kada fotografišem lica, ljude, životinje, prirodu, snimam neke događaje itd. A to je u 90% slučajeva! Jedini put kada mi je trebao Nikon je optički zum, kod Mate-a 10 Pro je on do 2x, ali i to može da se „poveća“ kupovinom jeftinih dodataka za optičko uveličanje. No nećemo sad o tome jer to nije tema ovog teksta. Sve u svemu Bokeh efekat koji odrađuje kamera Mate-a je u nivou DSLR fotoaparata! Ne ne šalim se, samo pogledajte slike:

Modovi u kameri za HDR, 3D panoramu, time-lapse, skener dokumenata itd. kao i podešavanje kamere u manuelnom modu mogu od vas napraviti pravog ljubitelja fotografije, a možda i fotografa! Svaki profesionalni fotograf će vam reći da dobra fotka nije do aparata već umeća i veština fotografa, možeš da imaš karakteristike kamere koje su vrhunske ako ne znaš da fotografišeš džabe ti; nećeš dobiti dobre fotke. Koliko sam se „zaljubio“ u kameru mog Huawei Mate-a 10 Pro govori i to da ni sa jednim telefonom nisam toliko slika pravio kao sa ovim. Dovoljno je da vam kažem da sam za nešto više od 5 meseci napravio fotografija i video snimaka više nego sa bilo kojim drugim telefonom, koje sam imao i po nekoliko godina! Čak sam nabavio i mali stativ na koji ga „šrafim“ (postoji „hvatač“ za telefon kojim se on povezuje na stativ), pa i tako fotografišem i snimam... Najslađe mi je da slikam svoju dečurliju jer mi je telefon na dohvat ruke, a njihovi nestašluci se dešavaju „u trenu“ :blush: Evo još nekoliko primera fotografija:

Moram priznati da sam bio skeptičan prema EMU-iju u početku i prema Kirin arhitekturi procesora. Svi nešto furaju ove Snapdragon-e, pa sam se „bojao“ da to neće biti to. Međutim, mogu da kažem da sam prezadovoljan, imam zaista gomilu aplikacija, a mnoge od njih brišem i dodajem, a do sada nije bilo nikakvog „kočenja“, resetovanja telefona i sl. U sledećem video snimku pogledajte 10ak minuta korišćenja mog telefona, kao i raspored ikonica, brojnost aplikacija koje koristim, kao i brzinu kojom radi posle skoro pola godine korišćenja:

Interni prostor od 128GB je dopola napunjen, iako sam što se tiče galerije i video snimaka sve prebacio sa starog telefona. Nedostatak prisustva SD kartice se nije pokazao uopšte kao nedostatak – interna memorija je zaista dovoljno velika i brza, a uostalom u vreme kada svi koriste Cloud servise pričanje o malo memorije na ovakvom telefonu je krajnje smešno. Srce Mate-a - Kirin 970 procesor, izrađen u neverovatnoj 10 nanometarskoj (nano)tehnologiji i sa složenim AI rutinama nije posustajao niti se zagrevao ni pri najžešćem opterećenju. A priznaćete igre koje igram nisu ni malo „nezahtevne“ kao ni aplikacije koje koristim! Nisam pristalica testova jer se telefoni u „realnom“ radu sasvim drugačije ponašaju. Ipak nije na odmet da vam kažem da je u AnTuTu Benchmark-u Mate 10 Pro dostizao oko 210 000 poena, što ga svrstava u sam vrh ponude, rame uz rame sa Huawei P20 Pro, Samsung S9, Razer Phone-om, Asus ZenFone 4 Pro itd. Baterija od 4000 mAh mi se nikada ne isprazni u toku celog dana (24h), iako su mi popaljeni svi mogući servisi za konekciju gotovo uvek (Bluetooth, GPS, mobile data, WiFi...). Svakako dole u galeriji možete videti i fotografije telefona bez silikonske maske, naravno ni jednom mi nije ispao, mada je jako zgodna stvar što od prvog dana poseduje foliju za ekran kao i zaštitu za „leđa“ jer je preko potrebna! Smatram sebe osobom koja voli da čuva svoje uređaje, tako da osim sitnih ostataka prašine, telefon maltene i nema vidljive tragove korišćenja... :wink:

Zaključak

Suština je da uz neke telefone ostajete jako dugo vremena, a neki vas vrlo brzo razočaraju i jedva čekate da ih promenite. Definitivno sam ovaj telefon zavoleo i „družiću“ se sa njim još dugooo dugooo :+1: Pored fotografisanja i igara, Mate 10 Pro često koristim i kao navigacioni uređaj, kao skener dokumenata, a takođe neki Huawei servisi poput cloud-a i health-a su mi se pokazali kao jako korisni. Gestovi koje nisam ni stigao da vam spomenem su odlična stvar ako se naviknete na njih. Npr. screenshot ekrana sada radim isključivo „kuckanjem“ po ekranu :wink: O "Ultra battery saver"-u da i ne govorim, mnogo puta kada sam zaboravio punjač bio mi je spas. Infracrveni senzor možda mnogima ne znači ništa, ali ja sa njim redovno palim klime i televizore, ma gde bio :smiley: Kao šlag na tortu je dodatak MateDock preko kojeg sam testirao PC mod koji vam omogućava da od telefona napravim pravi pravcati PC! Detljnije o tome i moje utiske možete pročitati ovde: https://huaweiforum.rs/discussion/63/pc-mode-na-huawei-mobilnim-telefonima#latest

Na kraju ne znam da li sam bio objektivan koliko ste očekivali pišući test o svom telefonu, ali sam vam zapravo preneo neke moje utiske i situacije prilikom kojih koristim moj Mate 10 Pro i nadam se da sam vam verno preneo barem deo. Jer ukoliko ste sebe pronašli u ovom tekstu i divite se brojnim fotografijama koje sam postavio onda je ovo definitvno telefon za vas. Ako niste, razumem vas, jer o ukusima se ne treba raspravljati – al eto barem ste pročitali zašto je ovaj telefon na mene ostavio tako dobar utisak

Da li vam se dopao tekst?

Ukoliko jeste kliknite na like, sherujte i komentarišite slobodno!

Ugodan dan želi vam
Marko i tim Huawei foruma

P.S. Fotografije telefona napravljene su pomoću Huawei P10 telefona bez ikakve dodatne obrade. Snimak korišćenja samog telefona kao i primeri fotografija urađeni su na mom Mate 10 Pro telefonu.

Ugodan dan želi ti
Marko i tim Huawei Foruma

0
Prijavite se ili registrujte da biste komentarisali.