Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei MediaPad M5 Lite 10

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene avgust 2018. Tableti

Uvek se prijatno iznenadim kada dobijem među prvima hardver koji treba da istestiram, pogotovo onaj koji nije još ni zvanično u prodaji! Taj osećaj da među prvima nešto isprobavaš i upoznaješ pre svih je neverovatan, pogotovo za ljubitelje high tech tehnologija poput mene. :smile: Zahvaljujući Huawei-ju ovog puta sam imao prilike da se divim novom modelu tableta pod nazivom MediaPad M5 Lite 10. Huawei MediaPad serija je od ranije poznata većini korisnika po pristupačnoj ceni i osrednjim performansama. Ipak ovog puta je Huawei ciljao na viši segment, tablet me je prijatno iznenadio i dizajnom i karakteristikama, a kako je prošlo testiranje možete pročitati u narednom tekstu.

Na prvi pogled...

Bela kutija bez ikakvih oznaka (osim nekih osnovnih, naziv modela, osnovne specifikacije i IMEI broj) u kojoj je stigao ovaj tablet misteriozno je skrivala svoj sadržaj koji je, kako uvek biva kod semplova, spartanski. Dakle u kutiji je samo USB kabl i adapter za punjenje tableta i naravno sam tablet! Tablet pod prstima izgleda savršeno glatko i kvalitetno. Kućište je izrađeno od neke metalne legure. Za izradu tableta mi se čini da je Huawei upotrebio ili neki derivat magnezijuma ili aluminijuma. Jedno je sigurno, metalni „feel“ sa zadnje strane je izvanredan! Koji materijal je upotrebljen, svakako ćemo znati tek kada izađe i zvanična specifikacija. Posle dužeg držanja mogu slobodno reći da je lagan i lepo leži u rukama. Prednja strana je od stakla, a FullHD ekran od 10 inča se presijava (glossy), što znači jači kontrast, „dublje“ boje ali ponekad može da predstavlja problem kada je ekran izložen direktnom sunčevom osvetljenju ili refleksijama. To se lako rešava postavljanjem mat folije, koja bi bilo dobro da se nalazi u finalnom pakovanju. Boja tableta je „Svemirsko siva“ (Space-grey) i ma kako to probali da zamislite, najbolje da pogledate slike, videćete da je kao neka mešavina srebrno sive i svetlo plave nijanse.

Čudno se presijava na jakom osvetljenju, a u odsustvu svetla deluje „mat“, ma svakako izgleda nesvakidšnje! U gornjem levom uglu tableta sa prednje strane ispisano je sitnim slovima „BACH2“ što me odmah asociralo na velikog muzičara klasične muzike (inače mnogo volim klasiku), a i to da se radi o drugoj verziji ovog modela (Zapravo u pitanju je tehnički naziv modela koji glasi „BAH2-L09“). Moja asocijacija nije bila bez osnova jer sam na zaobljenim ivicama tableta uočio čak četiri zvučnika! Dva sa donje i dva sa gornje strane – što je nešto što nisam navikao da viđam kod tableta! Moje oduševljenje je bilo još više kada sam sa zadnje strane video oznaku „Harman-Kardon“-a – dakle zvuk na ovom tabletu je nešto što moram prvo isprobati... :wink: Naravno pre svega zanimalo me je i koji je čipset upotrebljen i snaga grafičkog podsistema, ali za to je trebalo instalirati neki od dijagnostičkih programa. Za ovu priliku sam koristio CPU Identifier. Testiranje je moglo da počne....
(link za CPU Identifier App: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xsoftstudio.androtics&hl=sr_LATN )

„Ispod haube“

Pre testiranja „četverca“ Harman Kardon zvučnika morao sam naravno prvo da upalim tablet. Tanki metalni tasteri sa desne strane su lako uočljivi. Jedan je za paljenje, a drugi klasična „klackalica“ za zvuk. Sa prednje strane u središnjem delu, ispod ekrana se nalazi home „touch“ taster koji je ujedno i senzor za otisak prsta. Dakle „power“ i „volume up/down“ su jedini fizički tasteri prisutni na ovom „muzičaru“ :+1: Sa leve strane bočno se nalazi ulaz za SIM kartice i memorijska proširenja. U tom delu se uočava i 3,5mm ulaz za slušalice kao i brzi USB-C konektor. Sa gornje strane uočavam i četiri mikrofona, pa mogu reći da je ovaj tablet i više nego povoljan i za "casual" video chat, ali i za poslovni video konferensing. U tabletu se nalazi 32GB memorije za skladištenje koja može da se proširi (memorijskim karticama) i 3GB radne memorije, što je postalo standard kod tableta više klase. Najnovija 64-bitna verzija Android-a i EMU-ija je radila perfektno, sve je išlo brzo i fluidno, a "četverac" zvučnika zaista nije razočarao. Zvuk je jasan i definisan, pa sam često imao utisak da slušam zvuk iz nekog laptopa više klase, a ne tableta. Možda je malo izraženiji nedostatak dubljih tonova ali to je očekivano. U više navrata sam ga koristio za EON platformu koju lično koristim (za online gledanje TV-a), a i da odigram po koju video igru koja je stigla uz tablet. Ponuda i nije tako loša - Asphalt Nitro i Spiderman Ultimate-Power su mi duže zadržali pažnju, a ostalih nekoliko igara su namenjeni najmlađem naraštaju: Dragon Mania, Kingdoms, Monster Class i Puzzle Pets, tako da je i moj sin od pet i po godina mogao da se malo poigra :+1: :blush: Ja sam naravno odmah ubacio novi Asphalt:

Takođe sam primetio i nekoliko preinstaliranih aplikacija koje su (dobro) došle uz tablet: Facebook, MyScript Calculator i Netflix, a tu su i standardne Huawei aplikacije poput HiCare-a, Wheater-a, Mirror (Ogledalce ogledalce...) itd. Nebo for Huawei je sjajna aplikacija za hvatanje beleški svojom rukom, što uz neku „olovčicu“ zaista ima smisla samo na tabletima. Huawei aplikacija Childrens Corner namenjena deci menja celo okruženje tableta u „dečiji tablet“, gde vi, ukoliko ste roditelj ili zabrinuta tetka, određujete vreme trajanja igranja i koje aplikacije deca mogu da aktiviraju i kada. E upravo to mi je malo zasmetalo, jer morate definisati vremenske periode igranja, npr. od 16 – 17h i od 18:15 – 19:25h itd. Bolje je da postoji opcija vremenskog ograničenja ( 10, 15, 20, 30 min...) tako da dete bilo kada može da se igra, ali zna da ima određeno vreme na raspolaganju! Eto ako ću da tražim baš „dlaku u jajetu“ to mi je zasmetalo, mada ja sam roditelj, tako da možda neko na to ni ne obrati pažnju. Svakako uvek možete dodati i neke third party aplikacije za ovakvu vrstu namene. Gore spomenuh CPU Identifier koji mi je „otključao tajne“ Huawei MediaPad M5 Lite 10 tableta. Srce sistema je Kirin 625 čipset koji je izrađen u 28 nm procesu proizvodnje pa je zagrevanje tableta i pri aktivnijem korišćenju bilo minimalno. Potpomognut Mali T830 grafičkim podsistemom bez problema je obrađivao video visoke rezolucije, a možete i lepo da se izigrate, jer i zahtevniji naslovi poput novog Asphalt-a će sasvim lepo raditi. Prednja i zadnja kamera su deklarisane na 8 megapiksela, zadnja kamera nema blic, ali situacije kada sam koristio tablet za fotografisanje su zaista retke, eventualno za neki sken dokumenata i sl. za šta je prisutna kamera sasvim dovoljna. Svidelo mi se što prednja ima „selfie mod“ pa ukoliko su uslovi osvetljenja loši ekran će pobeleti (od muke :smiley: ) i simulirati blic prilikom fotografisanja što može da bude od koristi. Na kraju, kao šlag na tortu, baterija od 7500 mAh je držala više dana uz umereno korišćenje i pokazala se dostojna „elegantnog muzičara“ kakav je Huawei MediaPad M5 Lite 10.

Sve u svemu

Moje lično mišljenje je da ukoliko tražite tablet sa dobrim karakteristikama koji vizuelno deluje jako ozbiljno, ima dobre karakteristike tj. može da se koristi za poslovne svrhe, a da usput možete da ga koristite i privatno da se povremeno igrate, gledate filmove i slušate muziku u visokom kvalitetu onda je Huawei MediaPad M5 Lite 10 za vas. Inače, kao što sam na početku teksta nagovestio, ovaj model se još nije pojavio u prodaji, pa ćemo vas svakako blagovremeno obavestiti o datumu izlaska i ceni kada budemo imali detaljnije informacije. Ako cena bude prihvatljiva kada se pojavi na rafovima domaćih prodavnica tehnike, eto i mene u redu za čekanje… :wink:

Da li bi ste vi kupili Huawei MediaPad M5 Lite 10? :smile:

Pišite, komentarišite i ako vam se tekst dopao kliknite na like!

Ugodan dan vam želi
Marko i tim Huawei Foruma

P.S. Fotografije Huawei MediaPad M5 Lite 10 tableta kao i video snimci u tekstu su napravljeni pomoću Huawei Mate 10 Pro mobilnog telefona

Tagovano:
0