Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Top 5 aplikacija koje koristim kada putujem kolima

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene februar 4 Aplikacije

Ako spadate u ljude koji, poput mene, često voze automobil, bilo na kraćim gradskim relacijama bilo na međugradskim i dužim putovanjima sigurno imate nekoliko omiljenih aplikacija koje tada koristite na svom mobilnom uređaju. Ovom prilikom želim da vam predstavim mojih top 5 omiljenih, možda za neke znate možda ne, svakako meni su od velike pomoći pa vam ih ovom prilikom preporučujem. Sve aplikacije su u potpunosti besplatne. Pa da krenemo redom...

Google Map

Retko ko koristi Android nije barem jednom koristio Google Map. Uglavnom dolazi već preinstaliran na svim Android mobilnim uređajima, a ukoliko je koristite moj savet je da je redovno ažurirate. Poslednja verzija nudi zaista brojne opcije, a one koje jа često koristim su naravno navigacija sa offline mapama (koje se automatski ažuriraju kada ste online), zatim predefinisanje najčešćih lokacija koje posećujejm, a ukoliko ste ubacili u imenik vašeg mobilnog i ulične adrese vaših kontakta na lak način ćete doći do njih. Korisno ako ste zaboravili gde vam je automehaničar npr., samo kliknete iz Gmaps-a na njegovo ime i automatski će vam odrediti najbolju rutu. Ako aplikaciju koristite online redovno će vas obaveštavati o realnim informacijama na ruti koju ste zadali, recimo gužve u saobraćaju i koliko vremena će trebati do određene destinacije. Takođe možete koristiti navigaciju i kada ste pešak ili vozač bicikla (nažalost podrška za javni prevoz još ne postoji za Srbiju). U poslednjim verzijama je ubačena opcija vezivanja sa Google Earth aplikacijom pa možete ubaciti neke interesantne destinacije ukoliko često putujete ili recimo napraviti rutu na kojoj će se one nalaziti. Mogućnost deljenja vaše rute u realnom vremenu sa prijatljima je isto sjajna opcija, ukoliko npr. želite da vaša porodica ili prijatelji znaju da li ste stigli na vreme i bezbedno do odredišta. Sve u svemu sviđa mi se kod aplikacije njena jednostavnost i integracija sa Android OS-om. Naravno postoji verzija i za iOS pa ni korisnici "Jabučice" nisu uskraćeni za ovu, po meni sjajnu i nezaobilaznu aplikaciju za svakog putnika.

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.maps

HERE WeGo

U segmentima gde mi se dešavalo da Google Maps zakaže u navigaciji, u pomoć mi je priskakala HERE WeGo aplikacija za navigaciju čiji je inicijalni tvorac bila Nokia! Pedantni Finci su odradili savršen posao sa ovom aplikacijom i ako želite da vam pronađe baš svaku adresu na Svetu bez greške onda je ova aplikacija ko stvorena za vas! Npr. brojeve ulica koje Gmaps nije nalazio kako treba i navodio u nekim slučajevima čak i pogrešno HERE je nalazio ko iz cuga! Postoji podrška za offline mape i to možete birati pojedinačno zemlje ili kontinente za koje želite da skinete mapu. Takođe od poslednjih verzija je podržano logovanje u samom programu pa na taj način (kreiranjem svog naloga) vaša podešavanja, omiljene lokacije i mape uvek možete sačuvati vezane za nalog. Jako korisna stvar! Za razliku od Gmaps-a informacije o adresama i objektima na mapi su šture, nema naprednijih opcija, nema layer-a, poput satelitski snimaka i elevacije. Ipak sa druge strane favoriti su joj odlična preciznost i veliki izbor glasovnih jezika za navigaciju u kojem se nalazi i Srpski. Ukoliko idete u vama manje poznate krajeve Srbije pa i inostranstva iskrena preporuka!

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps&hl=en

MyPatrol

MyPatrol ili "Moja Patrola" je aplikacija koju su kreirali domaći autori iz Pronet Media. Od skora je koristim i mogu reći da je jako jako dobro osmišljena. Poenta aplikacije je da vas obaveštava i svim mogućim policijskim patrolama na putu, kamerama, radarima itd. Funkcioniše tako što napravite svoj nalog i kada vidite patrolu ili policiju na putu vi obaveštavate ostale korisnike tako što označite to na mapi. Skupljate poene tako što ostali korisnici potvrđuju vaše obaveštenje. Sakupljanjem dovoljnog broja poena dobijate razne premium nagrade koje možete zapravo otključati i bez toga - plaćanjem pune verzije. Ipak i sa besplatnom verzijom (koju trenutno koristim) velika baza kamera, radara i upozorenja na putevima koja se redovno proširuje mi je puno puta pomogla da obratim pažnju prilikom vožnje... Ovde dolazim do para mana koje će se ispraviti u nekim narednim verzijama. Prva je da je sistem postavljanja patrola sa vaše strane malo otežan interfejsom programa koji je mogao biti malo jednostavniji za korišćenjem u toku vožnje. Ako ste pešak ili u gradskom prevozu to nije problem, ali ukoliko vam telefon stoji na stalku u kolima aplikacija se malo teže koristi. Druga stvar je što važi isključivo za našu zemlju. Naravno da je i to dovoljno ali bi bilo dobro kada bi barem brzinske kamere i radari bili označeni i za međunarodne trase. Od poslednjih verzija prisutna je podrška tj. integracija sa Google Map aplikacijom što je čini idealnom ukoliko često putujete po Srbiji...

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.varduna.nasapatrola

Waze

Šta se desi kada spojite MyPatrol i HERE WeGo? Dobijete Waze aplikaciju. :smile: Šalu na stranu - neko bih rekao zašto onda ne koristiti samo Waze umesto gore pomenute dve? Upravo zato što nema podršku za offline mape. Barem ne da sam ja uspeo da iščačkam (ispravite me ako grešim). Takođe previše pojednostavljen interfejs i mali izbor informacija može možda nekome da zasmeta. Sa druge strane upravo je taj pojednostavljen interfejs, zaobljene ikonice i "booble look" čine izuzetno lakom za korišćenje tokom vožnje. Njeni glavni favoriti su što može da prikazuje patrole, iznenadne prepreke na putu (sudari, odroni itd.) i to u realnom vremenu tokom navigacije! Pogađate - morate da budete stalno online što je nepraktično ako putujete van zemlje. Unutar Srbije često je koristim, postoji sistem vezivanja mapa i trasa za nalog kao u HERE, ali i nešto veći izbor obaveštenja nego u MyPatrol-u. Npr. pored policija, kamera, radara i gužvi u saobraćaju Waze će vas upozoriti i na sudare, zatvoren put, pomoć na putu (koliko je najbliža udaljena), benziske pumpe i interesanta mesta na ruti (ove poslednje dve zapravo postoje i na Gmaps aplikaciji). Takođe postoji sistem međusobnog obaveštavanja korisnika i prijatelja o dešavanjima na putu, pa tako možete prijaviti neku neregularnost tokom vožnje (sudar, grešku na mapi itd.) što će ostali korisnici komentarisati/bodovati i zatim će ostati na mapi... Nova opcija koja je dodata u nekim od poslednjih verzija je puštanje muzike sa telefona tokom navigacije, kao i podrška za naš jezik (Zoran Modli je "pozajmio" svoj glas za naše podneblje :smile: ). Tako da navigacija uz Waze je sve ali ne monotona na šta smo obično navikli kod ovakvih programa...

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waze

Trip Advisor

Jedina i poslednja aplikacija na listi koju opisujem, a koja nema direktno veze sa navigacijom. Ali zato ima sa onim što vas čeka na odredištu! Ukoliko vas zanimaju lokalni hoteli, kafići, zanimljive turističke atrakcije ova aplikacija je sjajna stvar. Meni je pomogla često na moru u Grčkoj recimo, kada sam hteo da nađem na popularne a manje poznate plaže kao i na kafanice sa dobrom klopom. Uz svaku lokaciju imate komentare drugih koji su je posetili a i vi možete ostaviti svoj. I to nije sve - preko aplikacije možete čak i rezervisati određene hotele ili hostele, kao i naći brojne informacije lokalnim o turističkim turama. Veza sa Google Map-ama je podržana u potpunosti pa direkt klikom na vama zanimljivu lokaciju dobijate, pored svih bitnih informacija o njoj, navigaciju do nje (pri tome se otvara Gmaps). Sve u svemu moja preporuka za sveobuhvatnu aplikaciju koja nudi informacije o svim zanimljivim turističkim destinacijama Sveta!

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tripadvisor.tripadvisor

Zaključak

Po Beogradu i široj okolini uglavnom koristim HERE i Gmaps u kombinaciji sa MyPatrol. Waze uglavnom ako sam online i želim što pre da stignem do nekog mesta u Srbiji a bitno mi je da znam sve informacije o putu u realnom vremenu. Za inostranstvo najbolja preporuka je koristiti Gmaps i Here sa već skinutim offline mapama, a tražiti WiFi hotspot za TripAdvsor za dodatne savete i informacije o lokalnim turističkim destinacijama. Ne bih posebno favorizovao ni jednu aplikaciju od gore nabrojanih, naravno da bi bilo savršeno da opcije svih ovih pet aplikacija koje sam opisao budu objedinjene u jednoj, ali i ovako svaka od njih radi po meni odličan posao za to za šta je namenjena.

Koje su vaše omiljene aplikacije za putovanje kolima? :smile:

0
Prijavite se ili registrujte da biste komentarisali.