Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Top 5 aplikacija za čitanje knjiga i stripova u Srbiji

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene februar 6 Aplikacije

Sa sve većim porastom dijagonalа i rezolucijа ekrana na mobilnim uređajima, aplikacije za čitnje knjiga i stripova su počele da budu sve brojnije. Ipak na Play prodavnici se često može naći gomila aplikacija koje jednostavno nisu upotrebljive na našem podneblju, nude većinom samo strana izdanja ili se naplaćuju. Ja lično koristim i telefon i tablet za čitanje svih dnevnih novina, zatim mesečnih časopisa koje pratim, a kada imam vremena i knjige i stripove. Moram priznati knjige u nešto manjem broju, jer i dalje volim papir pod rukom kada čitam omiljenu knjigu. Mada uopšte prednosti čitanja literature na ovaj način su brojne, možete npr. sa sobom poneti puno omiljenih knjiga i časopisa bez problema, ne oštećuju se, ne zauzimaju mesta, a o ekološkoj strani da i ne govorim (pomislite samo na sva ta posečena stabla koja ćete poštedeti...) Stoga sam za vas pripremio mojih 5 omiljenih aplikacija koje koristim na telefonu za čitanje časopisa, knjiga i stripova, mislim da trenutno nema boljih, a ukoliko vi imate neke vaše predloge slobodno ih napišite u komentarima ispod :smile:

Novinarnica

Ovu aplikaciju koristim najduže od svih koje ću pomenuti i odmah da kažem da i pored nekoliko mana koje ima meni je jedna od najboljih! Aplikacija nudi veliki broj domaćih i stranih časopisa, knjiga i stripova, a kreiranjem naloga (besplatno) možete dodatno uplaćivati novac i kupovati online časopise i knjige koji se automatski dodaju u vašu biblioteku. Naravno imate opciju i da čitate besplatna izdanja kojih ima pozamašan broj! Ukoliko želite nešto da pročitate klikom na publikaciju ona se skida i ostaje u vašem telefonu - naravno može da se čita samo iz ove aplikacije što je i mera zašitite autora od neautorizovanog kopiranja. Kada čitate nešto imate i varijantu "noćnog moda" kada se boje invertuju i crna slova postaju bela na crnoj pozadini, što je idealno za čitanje knjiga recimo. Većina popularnih novih knjiga (npr. Igra Prestola, Serijal Teri Pračeta, 50 Nijansi sive itd.) su dostupni za download. Takođe veliki broj časopisa koje sam do sada čitao (Svet Kompjutera, National Geographic itd.) mi se nalazi na dlanu ruke i uvek mogu da ih čitam.

Cena za časopise i knjige je i do 30 % jeftinija nego da ih kupujem u papirnom izdanju u knjižari, dakle pored prirode štedim i novčanik... Sećam se da je domaća firma Eto System izbacila ovu aplikaciju još 2014. godine i da sam zbog nje prešao na Android telefon tada koliko me je oduševila :smile: Nije postojala verzija za iOS koji sam tada koristio, pa mi je to bio jedan od glavnih razloga prelaska na Android. Danas je naravno i ovaj operativni sistem u potpunosti podržan, tako da i "jabučari" mogu da koriste sve pogodnosti Novinarnice. Mane koji bih naveo su recimo nemogućnost tačnog označavanja u okviru same stranice (na kojem redu ili pasusu sam stao sa čitanjem na samoj stranici knjige npr.), već se pamti samo cela stranica gde sam stao. Takođe ume ponekad da "crash"-uje, zablokira itd. Međutim i to je zaista retko, a kada se uzme u obzir da može da radi offline i mogućnost da čitate svoje omiljene knjige, časopise i stripove bilo gde toplo je preporučujem svim pravim ljubiteljima čitanja!

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=air.Novinarnica

Issuu

Malo ko nije stari Internet surfer ne zna za Issuu. Stara digitalna platforma za publikovanje knjiga i časopisa ima i svoje izdanje za Android u vidu aplikacije. I odlična je! Takođe može da se koristi besplatno, ali i u varijanti sa pretplatom (kao Novinarnica), ali je zamišljena malo drugačije. Naime ovde kreiranjem naloga vi sami možete postavljati svoje publikacije u PDF-u ili share-ovati svoje časopise, knjige i novine koje imate u elektronskom izdanju sa drugima! Jasno je da samim tim dobijate ogroooman izbor svega štampanog i digitalnog što ima pisanu reč u sebi... Tu spadaju i prospekti, uputstva, brošure, cenovnici itd. Koliko je Issuu dobar govori podatak da sam preko njega uspevao da nađem neke stručne knjige i časopise na srpskom jeziku u PDF-u, a koje su prestale da se štampaju pre 20ak godina! Takođe imate svojevrsnu biblioteku u kojoj vi sami kreirate podkategorije. Za razliku od Novinarnice sve što preuzmete možete čitati i preuzeti lokalno u PDF-u ili čak šerovati sa drugima. Sa druge strane na Issuu ćete retko naći najnovija izdanja, a jasno je i zašto... :wink: Ipak u kombinaciji sa Novinarnicom obavezna aplikacija za razbijanje dosade u dugim putovanjima vozom ili busem recimo...

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.issuu.android.app

Stripoteka

Ova krajnje jednostavna aplikacija je namenjena ljubiteljima stripova. Gore navedene aplikacije imaju u sebi stripove, ali oni se ili moraju platiti ili ih morate potražiti i na engleskom su (Issuu). Kod stripoteke je sjajna stvar što su svi stripovi na našem jeziku (ili Hrvatskom) i ima ih zaista puno. Korisnički interfejs programa je krajnje jednostavan i namenjen isključivo čitanju stripova. Ne postoji landscape mode, strane stripova se skroluju na gore, a podržana je i pinch to zoom opcija (koju ćete retko koristiti verujte mi na reč). Veliki broj stripova koji je dostupan se stalno povećava (Zagor, Alan Ford, Marty Misterija, Dilan Dog itd.), što je pohvalno, a mana koju bih naveo je da neki stripovi ponekad ne mogu da se učitaju. Nadam se da će se ova palikacija razvijati i dobijati bolje (naprednije) opcije vremenom.

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lpdrs.stripovionline

Stripovi

Iza ovako "inovativnog" imena se nalazi zapravo promo aplikacija sajta http://stripovi-online.info/. Za razliku od stripoteke ovde se morati ulogovati (možete koristiti i postojeći Facebook nalog) i nakon toga možete koristiti aplikaciju u Basic modu. Zapravo to je preview mod u kojem možete besplatno pročitati neke od stripova koje su u ponudi, a ovde imate i neke egzotične naslove koji ne postoje u tripoteci poput Mastersa, MisterNo-a, Nindže, Bleka, Maksmagnusa, Tex-a a tu su i Zagor i Alan Ford itd. Uz doplatu od 10 evra mesečno možete pristupiti celoj bazi od preko 2000 stripova! Možda neki stripovi nisu baš idealno "skenirani" što mogu da zamere perfekcionisti... Aplikacija po meni jeste mnogo "zrelija" i bolje organizovana od Stripoteke, ali joj je možda glavna mana mesečna pretplata za punu funkcionalnost, a nije na odmet da bacite pogled na promo verziju pa ako ste pravi ljubitelj stripova znate šta vam je činiti... :wink:

Korisna adresa: https://play.google.com/store/apps/details?id=stripovi.online

Yugo Strip

Ova sjajna aplikacija je delo samo jednog autora - Petra Markovića, koji je hteo da napravi aplikaciju namenjenu samo jednom serijalu stripova. Počeo je sa Alan Fordom, ali je napravio i verziju za Marti Misteriju serijal. Veoma je pohvalno koliko je aplikacija stabilna i pedantno organizovana. Tako da u verziji Alan Ford lako možete naći sve brojeve, sortirane (preko 400 komada), prevedene i poređane od prvog do poslednjeg... Za verziju Marti Misterija takođe isto važi, autor je iskoristio kompletan engine aplikacije za Alan Ford, sve izgleda lepo, brzo i funkcionalno i svi brojevi MM od prvog do poslednjeg su tu. Aplikacija ne može da se koristi u landscape modu ali i ne mora - sve se lepo i jasno vidi, a ukoliko čitate na tabletu tek tada će biti pravo uživanje! Sttvarno sve pohvale autoru koji izgleda zna "dušu" pravih ljubitelja stripova. Ako baš tražim "dlaku u jajetu" naveo bij da bi bilo lepo da se poveća broj stripova (Zagor i Dilan Dog pleaseee) i da sve bude objedinjeno u jednu aplikaciju, a ne više kao sad. Takođe je vredno pomena da stripove možete skinuti i čitati ih offline... Pa šta još možete poželeti! Ah da jel sam rekao da je aplikacija skroz besplatna? :blush:

Korisna adresa (Alan Ford): https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mg94c18.alanford
Korisna adresa (Marti Misterija): https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mg94c18.martimisterija

0
Prijavite se ili registrujte da biste komentarisali.