Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

P30 i P30 Pro: prvi utisci

Huawei ForumHuawei Forum
Blog

Ako ste poslednjih dana koliko toliko pratili internet, verovatno ste već naleteli na podatak da je Huawei predstavio dva nova flagship uređaja: P30 i P30 Pro. Serija P je kod Huawei kompanije uvek bila čuvena po dobrim kamerama i izuzetnom dizajnu. I ovoga puta, formula se nije promenila i oba noviteta su zaista izuzetni uređaji u oba pogleda. Ipak, pod poklopcem kriju još što šta drugo od samo dobre kamere. Za početak da pogledamo glavne specifikacije:

P30
• Ekran: 6,1- inčni OLED (2340 × 1080 piksela)
– Čitač otiska prstiju ugrađen u ekran.
• Baterija: 3.650 mAh (brzo punjenje sa 22,5 W Super Charge)
• Prednja kamera: 32 MP f/2.0
• Glavna kamera:
– 40 MP (normalni ugao, Super Spectrum) f/1.8
– 16 MP (ultra široki ugao) f/2.2
– 8 MP (3× optičko uvećanje) f/2.4
• Radna memorija: 6 GB
• Prostor za čuvanje: 128 GB
– Proširenje prostora uz pomoć Nano SD kartice
• Boje: Crna, Aurora, Kristal
• Procesor: Kirin 980
– 7 nm arhitektura
– dupli NPU (neuronska procesna jedinica)
• Zaštita od vode i prašine:IP53
• Operativni sistem EMUI 9.1 (Android 9.0)
• Ostalo: utikač za slušalice

P30 Pro
• Ekran: 6,47-inčni OLED (2340 × 1080 piksela)
– Čitač otiska prstiju ugrađen u ekran.
• Baterija: 4.200 mAh (brzo punjenje sa 40 W Super Charge + mogućnost bežičnog punjenja)
• Prednja kamera: 32 MP f/2.0
• Glavna kamera:
– 40 MP (normalni ugao, Super Spectrum) f/1.8
– 20 MP (ultra široki ugao) f/2.2
– 8 MP (5× optičko uvećanje) f/3.4
– kamera ToF
• Radna memorija: 6 GB ili 8 GB
• Prostor za čuvanje: 128 GB ili 256 GB
– Proširenje prostora uz pomoć Nano SD kartice
• Boje: Crna, Aurora, Kristal
• Procesor: Kirin 980
– 7 nm arhitektura
– dupli NPU (neuronska procesna jedinica)
• Zaštita od vode i prašine:IP68
• Operativni sistem EMUI 9.1 (Android 9.0)

Kao što je jasno iz specifikacija, oba noviteta su zaista spremna na sve što im bacite u naručje. Sa super elegantnim dizajnom i neverovatnom novom Kristal bojom, koja je po mom mišljenju najlepša od ponuđenih mogućnosti, sigurno će privući poglede i izdaleka. Naravno da je lep i dobar dizajn samo paket koji u svojoj unutrašnjosti krije ono što čini novu seriju P30 zaista izuzetnom.

Kamera je na P30 bila nadograđena od duple na njegovom prethodniku na troduplu. Trodupla Leica kamera donosi sve za kreiranje izuzetnih fotografija: ultra širokougaoni objektiv, normalni objektiv i objektiv, koji pruža 3× optičko uvećanje. Među njima možda najviše iskače normalni odjektiv, ispod koga se krije sasvim novi Super Spectrum senzor, koji skuplja neverovatnu količinu svetlosti i omogućava pravljenje još mnogo boljih fotografija u zaista lošem osvetljenju.

P30 Pro ovu formulu nadograđuje još dodatnom kamerom nazvanom ToF odn. Time of Flight. Da ne bismo zašli duboko u tehničke vode (to ćemo kasnije), ova kamera vam omogućava da fotografije imaju još lepšu i pre svega realističnije zamagljenu pozadinu. Osim toga, omogućava i 3D skeniranje predmeta, koje zatim možete da delite na društvenim mrežama ili da ih prenesete na kompjuter i tamo upotrebite u programima za 3D modelovanje.

U unutrašnjosti tik-taka i isprobani Kirin 980, koji sa 7 nm arhitekturom brine o glatkom delovanju sistema i suverenom igranju najnaprednijih i najzahtevnijih igara. One će izgledati stvarno super na 6,47 odn 6,1-inčnom OLED ekranu. On se ove godine prvi put pojavio i na običnoj verziji, P30. Dok će P30 biti na raspolaganju u kombinaciji 6 GB radne i 128 GB unutrašnje memorije, P30 Pro će biti na raspolaganju i u kombinaciji 8 + 256 GB za sve one koji prave zaista mnogo fotografija i video snimaka i žele ono nešto više kad se govori o mogućnostima.

Ako se odlučite za P30, možda ćete se obradovati utikaču za slušalice koji se sada vraća. Oba modela pružaju zaštitu od ulaska prašine i vode u uređaj. P30 odgovara standardu IP53, dok kao verziju Pro istu nadograđuje po standardu IP68. Obe verzije imaju EMUI 9.1, koji donosi nešto poboljšanja i temelji na sistemu Android 9.0, Pie.

Osim novih P30 i P30 Pro, u Parizu je predstavljen i osveženi pametni sportski sat Huawei Watch GT, koji je sada na raspolaganju i sa narandžastim odn. tamno zelenim kaišem i sa novim titan sivim kućištem. Sve ostalo ostaje nepromenjeno, ali ipak sa programske strane donosi važnu novost: više brojčanika koji će se moći instalirati uz pomoć posebne “prodavnice” (svi brojčanici biće na raspolaganju besplatno). Ova novina će biti na raspolaganju i postojećim vlasnicima sata Watch GT.

Gledano kao celina, dakle, oba telefona donose zaista zaokružen paket koji će ispuniti sve vaše želje. Zaista se već radujem da ćemo sledećih meseci zajedno do detalja upoznati šta sve mogu nove kamere i šta sve pružaju novi uređaji. Ostanite sa nama:).

0

Komentari

• kutijagrehakutijagreha

P30 pro dobio azuriranje za always on display koji sada cita sve aplikacije. Konacno su poslusali korisnike.

Marko, da li ce ova funkcija stici i na M20 pro?

0
  • Huawei ForumHuawei Forum

@kutijagreha Nemam još nikakvih informacija o tome. Ukoliko nešto saznam javiću.

Pozdrav

0
  • kutijagrehakutijagreha

Nemoj sada samo P30 da gledate i da tamo ispravljate ono sto ste trebali na M20 pro, a to je da AOD bude funkcionalan. Znam da P30 pro nema led notifikacije, i da ste ovo zbog toga i ubacili. Znaci da umete i to, sada da vidimo da li imate i zelje

0
  • Huawei ForumHuawei Forum

Umemo i možemo i imamo želje! ;) :D

Vidiš da te sve slušamo! :smile:

0
  • kutijagrehakutijagreha
    unete izmene april 5

Slusate vi samo najnoviji flagship, tek kada ubacite kroz 9.1 tu opciju na Mate 20 pro, verovacu da slusate korisnike B) :)

0
  • Iggy16Iggy16

Verovali ili ne, ja sam P30 zamenio posle 3 dana koriscenja i uzeo Mate 20 pro. Sada sam zadovoljan, a glavni razlog zasto sam promenio P30 je kamera, koja me je razocarala... Preko dana je bilo ok, a onda uvece pod osvetljenjem drugar donese Honor View 20 koji je oduvao moj P30, jednostavno kao da su razlike u klasi... Nisam hteo da cekam update, pa sam ga prodao.
    Pored toga displej jeste Oled, ali takodje pripada jednoj srednjoj klasi i mislim da je trebao biti bolji za flagship.

0
  • kutijagrehakutijagreha

Dosta su osakatili obican P30 od P30 pro po pitanju kamere. Dodje mu kao lite verzija. A posebno su izbacili lite verziju. Tako da ne cudi sto te je kamera na P30 modelu razocarala i sto si uzeo M20 pro

1