Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Ukidanje licence za Android

valdyvaldy
Ostalo

Jutros sam pročitao ovu vest:
http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/1880/tehnologija/3527446/gugl-ukinuo-huaveju-licencu-za-andorid.html?fbclid=IwAR2c6qNmNBCxHyI5kyAo8TN4vpFvvpZB7d4lYtRgSneZ0JV-12mlTSQoLP0

Sa jedne strane,ovo je jako loše,a sa druge strane,možda nateraju Huawei da napravi svoj sopstveni operativni sistem.

Videćemo šta će se dešavati do izlazka nekih novih modela,al ako Huawei ne odreaguje brzo,biće ovo 1 ozbiljan udarac za njih.

1
«13456710

Komentari

• dr_iggydr_iggy
    unete izmene maj 20

Imao si sreće što si ovo pročitao jutros, mi koji smo pročitali juče, imali smo o čemu da razmišljamo tokom prethodne noći :) Huawei još od 2012. godine razvija svoj OS, radni naziv je Hongmeng, a prema nedavnim izjavama Huawei zvaničnika, sistem bi do sada trebalo da je potpuno operativan. Bez obzira na to, postavlja se pitanje koliko novi OS može da bude konkurentan u ovom trenutku, kada su se iOS i Android pozicionirali kao lideri, za razvijenim ekosistemima, bazama developer-a...

3
  • dr_iggydr_iggy

Evo i zvaničnog odgovora iz Huawei-ja. Ostaje da vidimo kako će se stvari razvijati.

0
  • kutijagrehakutijagreha

Jutros me zvali iz mts-a, otkazao sam isporuku P30 pro modela. Ljubazna gospodja me pita, sto gospodine ste otkazali, ovo je od jutros peti slucaj otkaza porudzbine.
    Cak sam negde procitao vest da se odlaze izlazak Mate 30 serije do daljnjeg. Izgleda da su ga nazalost ugasili

0
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 20

Verujem da će se za godinu dana opeglati ova situacija i da će to sve biti u redu,a ako ne bude,vraćam se na 1+ i zdravo.Ionako mi je ovaj Huawei sw prenatrpan kojekavim nebitnim stvarima,a ako želiš nešto prosto-to ne može,bez instaliranja 2+ aplikacije.

Biće teško i prodati ove polovne uređaje za koji dan kad se vest proširi.

0
  • dr_iggydr_iggy

Da sumiramo, evo dobrog članka u kome je lepo izloženo sve što smo do sada mogli da saznamo iz različitih izvora:

https://bit.ly/2LXL1b5

1
  • BosanceroBosancero

Uglavnom bit ce napeto. Zanimljivo da je Hrvatska vlada prošli mjesec potpisala partnerstvo s huaweijem. Moje skromno misljenje jest ne zele ameri konkurenciju u prisluskivanju.

0
  • valdyvaldy

Koliko ja znam i mi smo nešto sa njima potpisali i od tada su blokovi na NBGDu prepuni pametnih kamera. Te kamere će naravno raditi samo za terorisanje običnih ljudi.

0
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 20

@dzeki koristio sam iphone od prvog dana postojanja,do iphone 7ce i tad sam rešio da dignem ruke od toga iz jednog jedinog razloga-abnormalne cene!Kupiš ti telefon od 1000e,imaš brzo punjenje,al u okviru pakovanja,dobijaš punjač koji sporo puni!?Isto tako pljujem i Huawei,prodaješ mi telefon od 1000e i u pakovanju nemam jednu providnu masku i zalepljenu foliju ili ne daj Bože staklo.

Svaki telefon koji košta preko 500e je precenjen,da se razumemo,al počeo sam da uzimam kineze od pre 3 godine,samo iz jednog razloga,a to je,što u ove telefone od 500 i nešto evra,ubacuju najnovije tehnologije koje rade,dok Apple prodaje telefone sa notchom i svoj dizajn nisu promenili od iphone 5.

Bavim se poslom vezanim za dizajn aplikacija i Android je ok operativni sistem,dosta slobodan,al ios,ios je nešto što je jednostavno,po meni i dalje savršeno,jer je napravljeno da radi i da može svako da ga koristi. Koristim pametne telefone od Nokie 6600 i u početku mi je to bio hobi (igračke),a onda mi je to postao i posao i za mene je nezemislivo da u 2019 godini,kompanija poput Huawei ima ovako užasan sw,da ja kao informatički pismen čovek,nisam uspeo 2 sata da shvatim kako da upalim opciju Magazine Unlock!?

Nadam se da će se Huawei opametiti i da će na kraju napraviti nešto što zaista valja (da li svoj os ili će opeglati ovaj),jer kao što sam već mnogo puta rekao,SW im je kanta za ove pare...

0
  • HudinitedHudinited
    unete izmene maj 20

Zapravo, ja crna ovca kao i uvek... Ovo prakticno znaci da BETE i Google servisa nece biti na Huawei-u... Ja tu vidim 2 vrlo laka resenja...
    1) da se isporucuje bez GAPPS-a kao i Xiaomi a da se preko Google installer aplikacije instaliraju sve aplikacije.
    2) da nam dragi huawei omoguci otkljucan bootloader i umesto EMUI van kine ponudi Stock AOSP rom gde cemo opet lako moci da dodjemo do Google aplikacija.
    Postoje fore i forice da se problemi izbegnu a kako i da li ce se Huawei toga setiti...
    Jer u principu HUAWEI ne sme da instalira guglove servise sto ne vazi i za korisnike.

0
  • HudinitedHudinited

@valdy Da se razumemo, hardver u P30 Pro kosta oko 350e,da ga radnici sastave nek je i 400, developerima EMUI jos 50 =450... Reklame jos 100 po uredjaju... =550. Nek preprodavcima, tacnije prodavnicama daju i za 650... Gde su takse i carine? Nek je za srbiju prevoz 10e po uredjaju. To je 660 +10% carina pa na sve to 20% PDV. Sto je na kraju vrlo blizu ceni od 1000e... Ispravi me ako gresim.

0
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 20

Evo odmah te ispravljam,pošto to što pričaš,je cena za 1 uređaj,a ako govorimo o 1000,10.000...ta cena opada za 40-50%.Veruj da proizvođača ovaj uređaj o kom pričamo,košta max 300e sa svim tim troškovima koje si naveo.Podvlačiim,govorim o hiljadama naručenih proizvoda,što svi veliki proizvođači i rade.

HW za ovaj uređaj ne košta više od 200e,radnici koji sastavljaju imaju platu 5e po danu,developeri su isto jeftina radna snaga iz Srbije na primer,reklama to može da košta 10e,a može i 10 miliona,sve zavisi od tebe.

Moraš da shvatiš,da na primer,znam pouzdano,da jedna kokakolica,onu što piješ u kafiću,sa svim troškovima,košta 40 dinara po komadu za narudžbine od preko 300 komada,a ti tu kokakolu plaćaš 200 dinara u Beogradu.Ovo ti je slična priča,samo mnogo veće tržište zvano ceo svet!

Još 1 primer ću ti navesti,jer sam imao drugara koji je držao jednu prodavnicu mobilnih telefona koja je dobro poslovala. Lik naruči 50 Nokia 3310,plati tu i tu cenu i dobije oko 5-6 komada,za džabe,odnosno za zemanu u slučaju kvara.Naravno,to je prodavao,kao i svaki normalan uređaj. E sad,u odnosu na njega,operateri naručuju 500 komada nekog telefona i dobiju još jedno 50 komada za zamenu i plate malu cenu cenu u startu zbog količine...

Evo ti 1 idealan primer.U pitanju je sportska radnja koja naručuje Air Max patike,koje ti plaćaš 19.000 dinara.Mislim da su naručili jedno 100 pari,da li znaš koja je nabavna cena?

0
  • HudinitedHudinited

@valdy znam za te pluseve na kolicinu ali ne verujem bas da kompaniju sve ukupno izadje bas tako malo, jesam malo preterao ali ne bas toliko. Mogu objasniti kako Xiaomi OP i ostali drze cenu niskom.
    @dzeki nigde nisam naveo pocophone vec generalno Xiaomi pogotovo pre ovih globalnih romova...

Xiaomi kao i drugi proizvodjaci koji nude taj odnos performansi i cene
    1) ne reklamiraju se i na taj nacin i ne daju milione i milione na reklame.
    2) Kupuju delove 2-3 klase koje samsung, huawei, Apple ne zele... Delovi su ispravni ali manje kvalitetni sto se realno ne oseti... Tipa ram na 20mhz manje od onoga sto bi trebalo.
    3) prodaju uredjaje mnogo pre nego sto zaista izadju i time znaju tacno kolika proizvodnja ce biti.
    4) (ovo vazi bar za Xiaomi) kompaniju prakticno finansiraju ulagaci i profit cele kompanije je oko 5%
    5) kontrola kvaliteta nije toliko rigorozna i izbegavaju sve sto mogu. (Op7 pro ima sve gumice kao i drugi vodootporan telefon ali nisu placali licensu i tako dosta ustedeli)
    6) jako losa optimizacina softvera (Xiaomi). Na primer ako je slicna kamera bila na predhodnom modelu nece se truditi oko optimizacije bitno je da aplikacija radi...kao dokaz toga, ako pogledas senzore i otvor blende shvatices da je isti kao kod nekog skupljeg uredjaja ali daje 30% losije rezultate... Svaki Gcam koji se portuje napravi cudo od iste...
    Male i nebitne razlike ali saberi oduzmi i na istom si.

0
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 20

@Hudinited Odgovoriću ti na moje pitanje i reći da je ova informacija 100% tačna,samo se ne sećam tačne količine naručenih patika,al nije bilo nešto preterano.

Cena patika u radnji je bila 19.000 dinara,a nabavna cena 2100 dinara. Toliko o tome kako naši ne drpaju na sve strane.

0
  • stexi95stexi95

I ZTE koji je bio mnogo manji od Huawei-a je preziveo isto ovo, zasto Huawei koji je gigant ne bi? Bice malo problema, malo placanja penala itd.. Ali ispeglace se..

1
  • stexi95stexi95
  • stexi95stexi95
  • nikozivknikozivk

znaci svi koji su vec postojeci telefoni su ok, za dalje cemo videti :)

0
  • valdyvaldy

Opeglaće se priča ili će se pronaći rupa.Ne brinem uopšte.

0
  • kutijagrehakutijagreha

Pitanje za nadlezne. Da li su trenutno uredjaji podrzani sa azuriranjima ili ne?

Ako nisu, da znam da onda pokrenem pravnu sluzbu kako bi raskinuo ugovor sa operaterom

0
  • dr_iggydr_iggy

Nisam nadležan, ali da navedem ono što trenutno znam, dok se nadležni ne oglase :) Ovo je nova vest vezano za tvoje pitanje:

https://reut.rs/2YE1nXN

A, u nastavku navodim pitanje i odgovor admina sa globalnog Community sajta:

Pitanje:

Just a quick question, "HUAWEI will continue to provide security updates and after-sales services to all existing HUAWEI and HONOR smartphone and tablet products, covering those that have been sold and that are still in stock globally."

The above quote means is that there won't be any new products or no new Android upgrades or what does it mean actually?

Odgovor:

We will continue providing updates for Huawei EMUI and new HUAWEI products. More details will be released in future system upgrade notifications.

0
  • stexi95stexi95

@kutijagreha narednih 90 dana jesu, a za dalje... Videcemo..

0
  • stexi95stexi95

Ma ovo je samo da ih oslave, pale akcije i odmah im daju 90 dana licencu.. Malo da ih uspore i bice ok.. Jabuka mora da "poraste" malo..

0
  • valdyvaldy

Наравно да од овога нема ништа, јер су прејаки, само је питање како ће се ово сад опеглати. Биће овде још ситних борби, да испадне да је Америка победила.

1
  • stexi95stexi95

Bas tako @valdy , ovo je jos jedna vrlo jeftina igra Amerike u kojoj oni izlaze kao "heroji"..

0
  • Zoltan1Zoltan1

Sigurno I Huawei ima na hiljade patenata tako da to se ni ne zna ko šta koristi kako i na koji način. Ni jedan telefon ne bi smeo da radi bez odobrenja vlasnika patenta Majklsoft koji nema ni jedan Android telefon najviše zarađuje na android telefonu preko svojih ili takoreći Nokijinih patenta. Tako da bi u tom slučaju da Google i američke kompanije zaista napravili prekid Huaweju pala bi cela mobilna industrija ili bi se na neko vreme zastala.

1
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 21

@stexi96 "Nemilosrdni anđeli" :smiley:

*Sad videh da si 96to,možda ne znaš o čemu pričam :)

1
  • stexi95stexi95

95 😂 greska kada sam pravio nalog 😂😂 secam se delova, a ostalo znam iz price..

0
  • stexi95stexi95
  • борисборис

Купио бих Huawei из ових стопа да имају "Српски" уместо "Srpski". Одличне спецификације, могућност Desktop mod-a, ма све. Да ли је ово официонални форум Huawei у Србији, или?

0
  • dr_iggydr_iggy

Čini mi se da nas čeka vrlo interesantan poslednji kvartal 2019.

0