Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei P30 Pro nakon mesec dana korišćenja

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene juni 10 Telefoni

Bliži nam se leto, a ove godine kao da proleća nije ni bilo! Hladni majski dani su naterali mnoge da odlože svoje bicikle i unapred dogovorena druženja u prirodi, ali srećom meni je srce ugrejao vodeći model kompanije Huawei, novi P30 Pro, koji sam dobio na testiranje. Kod mene je bio mesec dana, neko bi rekao kratko, ali meni je bilo dovoljno da zavolim ovaj telefon kao svoj! Svoje utiske vam prenosim u sledećem tekstu.

Dizajn

Odmah nakon vađenja telefona iz kutije shvatam da se radi o vrhunskom premium uređaju. Prve impresije su ekran koji se naprosto "preliva" preko zaobljenih ivica, monolitni stakleni dizajn u alumnijumskom ramu bez vidljivih tastera i zadnja strana koja otkriva čak četiri kamere! Pažljivim posmatranjem mogu se uočiti dva diskretna tastera sa desne strane, jedan je "klackalica" za jačinu zvuka, a drugi je naravno "power" taster. Priznajem, nakon Mate 20 Pro, veličina P30 Pro telefona me je malo iznenadila (73,4 x 158 x 8,41 mm), pa imajte na umu da ovo nije mali telefon i sa težinom od 192g će se osećati dok ga nosite u jakni ili džepu pantalona. Boja primerka koji sam testirao me je načisto "oduvala" - mislim da lepšu boju na telefonu nisam imao prilike skoro da vidim!

Kao što sa slika možete videti, u pitanju je "dišući kristal" ("Breathing Crystal"), kako je naveo proizvođač. Boja je takva da će izgledati kao da se menja u zavisnosti od osvetljenja i ugla pod kojim gledate telefon, naprosto fenomenalno. Dobro je što u kutiji sa telefonom dolazi prozirna silikonska maskica - jer bi bila šteta da se ne vidi. Inače, P30 Pro dolazi u pet različitih boja, koje su isto tako impresivne, pa pored Breathing Crystal možete odabrati i Amber Sunrise ("ćilibarni izlazak Sunca"), Aurora ("polarna svetlost"), Pearl White ("perla bela") i Black ("crna"). Uz telefon se dobijaju i slušalice sa USB Type C adapterom, brzi punjač ("Super Charger"), kao i iglica za vađenje fiokice za SIM karticu.

Svakodnevno korišćenje

Prvo što sam primetio prilikom svakodnevnog koriščenja je trajanje baterije! Smatram da sam "heavy user", tako da se moje svakodnevno korišćenje telefona verovatno razlikuje od vašeg, ali recimo da zbog prirode posla kojim se bavim konstantno proveravam mejlove, stižu mi gomile notifikacija, broj aplikacija i igara koje koristim je takođe pozamašan (preko Phone Clone-a sam ih sve prebacio sa mog privatnog Mate-a na P30 Pro), ali i pored toga baterija je bez problema uspevala da "odoleva" i izgura dva dana! :open_mouth: Uz super brzi punjač koji se dobija u kutiji i koji podržava snagu punjenja od 40W telefon se jako brzo napuni, maltene za pola sata imate napunjen telefon! Takođe je omogućeno i brzo bežično punjenje sa kompatiblnim punjačima snage od 15W.

Druga stvar koju sam primetio je brzina i fluidnost samog EMUI 9.1 na P30 Pro. Iako je cela platforma bazirana oko 7 nanometarske Kirin 980 tehnologije kao i kod Mate 20 Pro, čini se da optimizacija EMUI 9.1 čini svoje, kao i 8GB radne memorije koliko je na raspolaganju. Koliko god telefon bio opterećen multitaskingom ili aplikacijama sve će raditi savršeno i brzo. Pri svemu tome telefon se nikada nije zagrevao! Prosto neverovatno, ali u pitanju je Huawei SuperCool tehnologija za brzo hlađenje pri intenzivnom korišćenju koja je očigledno dobro radila svoj deo posla. Na ekranu veličine 6,47" rezolucija je nešto manja nego na M20 Pro (2340 x 1080 naspram 3120 x 1440), no to nimalo nije uticalo na kvalitet prikaza na ekranu, štaviše mislim da je 2,5K rezolucija sasvim dovoljna za OLED ekran ove dijagonale. Mod korišćenja jednom rukom je prisutan, tako da mi veličina ekrana nije smetala, iako spadam u osobe sa manjom šakom. Za pregled video snimaka, navigaciju i gledanje fotografija je naprosto savršen! Uz veliku listu gestova, tema i prilagođavanja prikaza možete podešavati telefon do mile volje - onako kako vama odgovara.

Treća stvar koja je na mene ostavila utisak su AI funkcije telefona i korisničko iskustvo. Prepoznavanje lica je radilo savršeno, i u dnevnoj i u noćnoj varijanti, tako da ovoga puta moje dete nije uspevalo da otključa telefon umesto mene (da, verovali ili ne - dešavalo se), a otisak prsta koji se nalazi ispod ekrana je mnogo osetljiviji. Moje lično mišljenje je da, ukoliko ste ranije koristili otisak koji se nalazi označen tj. na tasteru, trebaće vam malo navikavanja, kao što je kod mene slučaj. Ipak, jednom kada sam se navikao više sam tako otključavao telefon nego licem. Memorijski prostor za skladištenje podataka je 256GB što je sasvim dovoljno svakom naprednom korisniku, a ukoliko je i to malo P30 Pro je jedan od prvih modela telefona koji podržavaju NM (nano-memory) memorijske kartice do 256GB što garantuje da vam memorije nikad ne ponestane. Što se razgovora tiče, u zavisnosti gde ga obavljate glas ćete uvek čuti jasno i razgovetno, zvuk sa telefona se pojačava ako je telefon u džepu, itd. Kada sam spomenuo zvuk, nije na odmet reći da je Huawei ugradio tehnologiju Acoustic Display gde se zvuk iz telefona zapravo prostire kroz sam ekran, što za rezultat ima da se telefon čuje zaista mnogo jače i "čistije" u različitim uslovima. Pod ovu stavku bih stavio i izdržljivost telefona na prašinu i vodu po IP68 standardu (statički pritisak vode do 2m ispod površine, do 30 minuta), doduše ovo nisam stigao da isprobam...

Verovatno se do sada pitate zašto ne spominjem kameru? Najlepše sam ostavio za kraj. :wink:

Zum zum, zum zum zum

Ni na jednom telefonu do sada nisam toliko koristio optički zum kao na P30 Pro. Nisam - jer nisam ni imao prilike da isprobam kvalitetan zum na nekom telefonu, sve do sada... 5x optički zum, 15x hibridni zum i 50x digitalni zum sam isprobao u više navrata a rezultate možete videti ispod:

Ultrawide:

Normal (1x zum tj. "bez zuma"):

5x optički zum:

15x hibridni zum:

50x digitalni zum:

AI vrhunski radi svoj deo posla bilo da se koristi zum, wide ili ultrawide mod fotografisanja. Gubici u kvalitetu fotografije su svedeni na minimum, čak i kod 50x digitalnog zuma. Leica je standardno zadužena za kamere na Huawei modelima, a karakteristike kamera su: prva širokougaona od 40 MP sa optičkom stabilizacijom, otvorom blende f/1.6 veličine 27mm, druga (ultrawide) od 20 MP sa otvorom blende od 1/1.7" veličine 16 mm, treća periskopska (telefoto) od 8MP sa otvorom blende od f/3.4, veličine 125mm i četvrta ToF 3D (Time-of-Flight) kamera koja koristi infracrveno svetlo kako bi izmerila daljinu i detaljan oblik objekta. Uz dvostruki LED blic one daju neverovatne rezultate prilikom fotografisanja u svim mogućim i nemogućim uslovima, pa ako želite da pravite najbolje fotografije telefonom - dalje nemojte tražiti!

Postavljanjem fotografija i video snimaka sa ovog telefona na društvene mreže shvatio sam koliko samo "zavisti" stvara kod ljudi. Komentari tipa "pa mobilni telefon nije kamera", "eh šta će mi taj zum, to je fake Mesec, nema šanse da je to uslikano mobilnim telefonom" su bili uobičajeni... To vam je dovoljno da shvatite koliko je kamera na P30 Pro vrhunska (ili bolje da kažem kamere). Uostalom, ako volite brojke i statistiku - rekordnih 112 poena na DxOMark testu će vam reći dovoljno. A da li sam rekao da prednja kamera ima 32MP i mogućnosti više selfie modova (poput studijskog svetla, više beauty modova, istanjivanje lica, itd.)? Kada smo kod video snimaka koji su bili "boljka" na nekim prethodnim modelima, sada su savršeni i stabilni i u najvišoj rezoluciji (4K). Izdvojio bih ultra slow motion mode koji detektuje pokret u sceni i pravi ultra usporene snimke (32 puta)! Jedan primer možete videti ispod:

Za kraj...

Jednostavno ne znam kako da završim ovaj tekst, P30 je na mene ostavio toliko pozitivnih utisaka da sam ga teška srca vratio nazad... Verovatno još neke bitne stvari nisam spomenuo, ali verni Forumaši koji čitaju ovaj tekst će me verovatno podsetiti! :wink: Po meni jedan zaokružen model telefona koji prati najnovije trendove mobilnih tehnologija u svetu, sa vrhunskim dizajnom, kamerom i baterijom. Zaista, kao velikog ljubitelja Mate serije, ovo je prvi telefon iz P serije koji me je baš oduševio! Jedina "mana" koju bih naveo je možda cena, doduše nije džabe u narodu ona stara izreka "koliko para toliko i muzike" :smiley: Uostalom ukoliko želite najbolji telefon - to nema cenu. :wink:

A šta vi mislite o Huawei P30 Pro telefonu?

Ugodan dan vam želi
Marko i tim Huawei Foruma

Tagovano:
1

Komentari

• valdyvaldy
    unete izmene maj 27

Imam jedno pitanje,spomenuo si da si u okviru pakovanja dobio masku? Ja nisam,pa me zanima od čega to zavisi.Uzeo sam 128gb model,preko operatera.

Probaću i ja da napišem moje mišljenje,prateći tvoje mišljenje i sve ono što si ti naveo ovde.

Dizajn

Slažem se sa većinom napisanim,sem da kao što sam naveo ja nisam dobio tu maskicu i žao mi je što Huawei nije dao i foliju. Te dve stvarčice mi kvare utisak prilikom otvaranja kutije u kojoj se nalazi ovakav premium telefon.Boju koju sam ja uzeo je Aurora i oduševljen sam kako to izgleda,al nažalost,morao sam da je pokrijem sa običnom plavom,gumenom maskom.

Svakodnevno korišćenje

Prva stvar je baterija.Baš tako,ovo me je raspametilo kod obog telefona,jer se prvih par dana nisam odvajao od njega i lagano je držala 2 dana.Spadam u one ljude koji testiraju gomilu aplikacija na telefonu,instaliraj/isprobaj/briši i tako u krug.Što se punjenja tiče,merio sam i za 55 minuta ide od nekih 5% do 100%.Probao sam i bežično punjenej i to ide dosta sporije i ok je fora,al meni realno,za sad ničemu ne služi.

Druga stvar je EMUI,koji je mene razočarao i smatram ga najvećom manom ovog telefona. Navešću primer koji me je namučio,opcija koju ima samo Huawei-Magazine Unlock. Prvo sam se pomučio da ga uopšte aktiviram do kraja,a onda sledeća muka mi je bila kako da mi vrti slike koje sam ja izabrao?Uspeo sam nekako da se iskobeljam uz pomoć starih korisnika na ovom forumu.Ja sam nov korisnik ovog brenda i očekujem da mi brend pokaže kako se šta koristi ili da barem napiše. Što se ekrana tiče i teperature uređaja prilikom punjenja,u potpunosti se slažem sa tobom.Jedan od razloga zašto sam uzeo huawei su i gestikulacije,jer sam oduševljen time.Na početku mi je bio rpoblem da se navikenm za screenshotove (ovu opciju najviše koristim na telefonu zbog posla) i multitasking,al na kraju sam se navikao.Suština je da se bukvalno kucne telefon i onda uradi pokret.

Treća stvar. Slažem sa sa svim,sem sa "slušalicom" ispod ekrana.Primetio sam blago krčanje kad pojačam zvuk do kraja.Nije baš toliko savršeno kao što si opisao.Ovo je još jedna mana.

Kamera

Poslednjih par dana sam se pozabavio i ovim i mogu reći da sam se raspametio.Ne spadam u ljude koji koriste kameru telefona toliko često,jer imam mali fotoaparat koji nosim često i radi mi posao.Probao sam skoro sve opcije,sem noćnog režima i mogu da kažem da je ovo najbolja kamera koju sam na telefonu imao.Pokušaću ovako da vam objasnim.Imam ženu koja je Hitler za fotografije.U stanju je da naslika jedno 200 fotografija i da joj se svidi jedna (onako).Sa ovim telefonom prosek je sledeći,od 20 fotografija,sviđaju joj se dve i rekla mi je da ću i sledeće godine morati da uzmem novu P seriju,a da njoj dam prethodni model :)

Eto toliko od mene za sad. Nisam imao vremena da peglam tekst,tako da mi nemojte zameriti ako postoji neka greška ;)

1
  • Huawei ForumHuawei Forum

@valdy Hvala puno što si dao svoje kritičko mišljenje pogotovo što si korisnik ovog telefona! :)

Što se maskice tiče, možda zato što je u pitanju testni primerak, raspitaću se oko toga pa ti javljam. Preko kog operatera si kupio telefon?

2

@valdy Da li možeš još nešto da navedeš kod EMUI9.1 što ti je zasmetalo osim Magazine unlock-a?

Što se slušalice ispod ekrana tiče zaista nisam imao tih problema... Zvuk je kristalno čist i jak. Ukoliko imaš problem koji si naveo bolje isproveravaj šta se zbiva sa tim u ovlašćenom servisu.

Ja mislim da i zbog kamere ovaj telefon "kida" i nema mu ravnog. Meni deluje kao Mate 20 Pro na steroidima :wink:

1
  • valdyvaldy

Нема на чему.

Што се маскице тиче, вероватно је у питању, то што си и навео, тестни примерак. Ја сам у Леленору.

Што се тиче емуи, има неке стварчице које ми се не свиђају, ал сам се навикао и скапирао како се користе. Не свиђа ми се што не могу да заменим иконице, што не могу да променим име скраћенице, величину иконице... без скидања додатних апликација. Знам да ћеш навести хуавеи галерију као пример, ал искрено мени је оно тамо јако ружно. Купио сам пар тема, ал у оквиру теме немају све иконице које мени требају. Ово су ситнице које сам навео и навикао се, ал то са магазином ми је тотални промашај. Ако нађем нешто слично јављам.

Узео сам нову картицу, мало експериментисао са позивима и дефинитивно има неко крчкање у слушалици на максималној јачини. Пробаћу још мало и отићи у сервис да ми то испроверавају.

Телефон са камером, батеријом, екраном, као и са овим додацима типа бежично пуњење, даљински, комп... кида и дефинитивно је најбољи тел који сам имао, ал софтвер... да не понављам... мора да буде бољи!

0
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 28

Ево да похвалим и мало софтвер који долази инсталиран.

Даљински управљач. Мислио сам да је само шминка и да неће радити на већини уређаја које имам у стану, а испоставило се да само 1 уређај није препознао. У питању је еон уређај од Сбба. Уређаје које сам успешно повезао су: телевизор, стари тв, клима, ћаоми тв бокс...

Подсетник. Ово је апликација од које зависи мој живот, ал буквално, пошто имам памћење од златне рибице. До сад сам дао доста пара купујући разне апликације и на крају сам одустао од свих, јер су биле или претрпане или сувише једноставне (омиљена ми је Клир, ал је одавно пукла и колико се сећам, била је само за иос). Што се тиче ове Хуавеи, могу рећи да је златна средина, пошто фали једна стандардна опција-понављање. Све остало ми се свиђа, поготово опција кад је уклучен узвичник и кад мораш да одреагујеш на ту нотификацију.
    **Е да, ово желим да наведем као још један пропуст код емуиа, а то је објашњење за ту опцију. Морао сам да пробам, да бих видео шта је у питању.

0

@valdy Hvala za komentare! Daljinski upravljač je zaista sjajna opcija na telefonu. :smile: Veoma često ga koristim na mom privatnom telefonu (Mate 10 Pro).

Inače većina Huawei telefona iz premium segmenta poseduje IR senzor, a pored aplikacije koja se dobija u telefonu (Smart Remote) ja koristim i ZazaRemote i Mi Remote, preporuka ako želiš daljinsku kontrolu svih mogućih (i nemogućih) uređaja... :wink:

2
  • valdyvaldy
    unete izmene maj 29

Нема на чему.

Кад год узмем неки нов телефон, тежим да што више користим његове апликације. Не знам зашто то радим, сем што ме можда смара да и ту истражујем, ал већ пар година тако радим.

Мејл једино нисам пробао, јер сам се навикао на 1 који користим и на рачунару, све остале инсталиране апликације користим.

Сад се навикавам на календар и мислим да је бољи од Гугловог,прегледнији, мења датум на иконици...

0
  • dr_iggydr_iggy

Za one koji nisu probali stock Email app, preporuka, odličan je! Ja sam ranije koristio AquaMail i Gmail, ali sam u stock Email aplikaciji objedinio poslovni i privatni nalog, i ne vraćam se više na prethodno pomenute :) @valdy Kalendar je super, jedina zamerka što mi ne prikazuje kako treba kompletan sadržaj .ics fajlova kada ih uvezem (meeting invites).

0
  • valdyvaldy

Ja mail nisam ni probao,samo sam ga obrisao :( kako sad da ga vrnem? Preko huawei stora ili g storea ili...?

0
  • dr_iggydr_iggy
    unete izmene maj 29

@valdy Na koji način si ga obrisao? Iz standardnog menija Podešavanja/Aplikacije/Email, ova aplikacija može samo da se onemogući, ali ne i izbriše. Ako je onemogućena na ovaj način, na isti način može i da se omogući. Koliko znam, jedini način da se izbriše je preko adb komande (što bi, naravno, trebalo izbegavati).

0
  • valdyvaldy

Сећам се да је била мејл иконица, ал да је сад нема, тако да сам је вероватно најнормалније обрисао

0
  • dr_iggydr_iggy
    unete izmene maj 29

Onda možeš da je vratiš ovako kako sam prethodno napisao: Podešavanja/Aplikacije/Email/, pa ako je onemogućena, klik na "Omogući". Ako je nisi onemogućio, nego samo izbrisao ikonicu sa početnog ekrana, onda je tu negde, u "fioci" za aplikacije.

1
  • valdyvaldy
    unete izmene juni 14

Не знам зашто не могу да отворим тему у делу за додатке, па ћу овде изнети своје мишљење о слушалицама које долазе у паковању, а ви пребаците на одговарајуће место.

Продао сам своје Сенхејзер и Боуз слушке и чекам да ми дођу неке нове, тако да сам последњих пар дана користио ове које долазе у паковању и могу вам рећи да су ме изненадиле.

Да се разумемо, слушалице које долазе у паковањима, никад нисам користио, јер сам увек имао неке друге, сем оне које долазе уз Ајфон, јер су ми требале за Скајп позиве.Похвала је што их уопште и има, пошто уз 1+ не иду никакве.

Ове слушке су ок замена, добар звук, чист, ал тих, баш тих. Држим их на максимуму и онда је то у реду, иначе, остале слушке сам држао на пола. Поредим бабе и жабе, знам, јер сам све те слушке качио на другим телефонима, ал кад ми стигну нове тад ћу написати још меко мишљење.

Једна, мозда мање битна ствар, ал код неких брендова сам се срео са тим проблемом, а то је дужина кабла. Овде је идеална, држим телефон у џепу, у педеруши и немам никаквих проблема са повлачењем. Висом сам 180цм

Заборавих да додам, бас мало пробија, ал реално нисам ни очекивао нешто специјално.

Што се позива тиче, гласни су, много гласнији него слушалица у П30 про.

Ето, толико од мене за сад.

Средите софтвер и имаћете бруталан производ!

0
  • valdyvaldy

Написаћу нешто и о гуменој масци.

Нисам задовољан, јесте лагана, боје су добре, не клизи, ал некако не стоји идеално на телефону и делује ми као да бих могао случајно да је скинем.

Не желим ни да помислим на пад, јер не верујем да би ова маска спасила телефон.

С обзиром на цену од 25е,очекивао сам нешто боље, сигурније квалитетније. Наведим пример, Еплове гумене маске, чвршћа је, није некако разглављена, има тону боја... 1+,ско иста прича, сем ово везано за боје.

Стално имам исти утисак код П30 про, телефон је бруталан, ал софтвер је лош, додаци су неквалитетни...

Стално вам нешто фали, немате комплетан производ. Имате предиспозиције да покидате, али увек има то али.

0