Koristimo cookies zbog unapređenja korisničkog iskustva i funkcionalnosti sajta. Nastavkom pregleda naše web stranice slažete se sa upotrebom kolačića. Saznajte više.

Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

GPU Turbo u praksi

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene avgust 30 Ostalo

Tokom avgusta meseca dugo iščekivani GPU Turbo update je konačno počeo da stiže na Huawei mobilne uređaje koji ga podržavaju. (Pogledaj detaljan spisak na: https://huaweiforum.rs/discussion/56/huawei-je-unapredio-gejming-performanse-pomocu-gpu-turbo-azuriranja#latest) Zahvaljujući kompaniji Huawei imao sam prilike među prvima da testiram famozni update i to na aplikacijama koje najviše volim - pogađate u pitanju su video igre. Kako se pokazao GPU Turbo u praksi i da li je ispunio očekivanja? Sve što ste želeli da znate, a bojali ste se da pitate o GPU Turbo iz prve ruke ću vam reći u narednom tekstu...

Da se podsetimo - šta je to GPU Turbo update?

GPU je inače skraćenica od "Graphic Processing Unit" ili po Srpski "Jedinica za obradu grafike", zapravo čip koji "rasterećuje" glavni procesor kada su u pitanju neke zahtevnije 3D aplikacije (čitaj: igre) kako bi one radile fluidnije, izgledale lepše i bez "trzanja". Naime ljudsko oko vidi "normalan" protok video snimka ili video igre ako se ona sastoji više od 25 do 27 sličica u sekundi (često se označava kao FPS od "Frames Per Second" - sličica u sekundi), sve ispod toga ljudsko oko "primećuje" kao trzanje ili nedostatak. Naravno GPU ima glavni zadatak da omogući, pored fludinog prikaza i što bolji kvalitet slike, u smislu rezolucije, tekstura i detalja na ekranu itd. No da ne širimo priču previše, GPU procesori su prešli veliki put od kompjutera iz devedesetih do današnjih mobilnih uređaja. Treba da imate u vidu da je pravi izazov napraviti jak grafički čip u tako malom kućištu kao što je mobilni telefon. Problemi sa zagrevanjem i potrošnjom baterije su samo neki od izazova sa kojim se susreće moderna industrija grafičkih čipova. Tu na scenu stupa software, kao jako bitna stavka - koliko je dobro kodiran tj. napisan i optimizovan za određeni tip hardvera (GPU-a) toliko će i igra raditi dobro! Huawei-jev vrhunski tim software-skih inženjera je zasukao rukave i napravio GPU Turbo update koji je software-sko rešenje kojim se optimizuje rad 3D aplikacija tj. igara na određenim tipovima telefona. U teoriji to znači bolje performanse u igrama, kao i trajanje baterije jer je glavni procesor rasterećeniji. Kako se međutim pokazao u praksi? Idemo redom....

Novo Gamersko odelo

Posle update-a u kojem će pisati obaveštenje da vam je stigao GPU Turbo, na telefonu ćete dobiti aplikaciju pod nazivom Game Suite iz koje ćete pokretati igre koje želite da pokrenete u GPU Turbo modu, a možete takođe kontrolisati i performanse grafičkog podsistema. Interfejs Game Suite-a je jako jednostavan i prijatan. Kada ga pokrenete u glavnom delu ćete imati spisak igara (koje možete dodavati ili brisati sa "+"), kao i svih drugih aplikacija koje želite da pokrećete u GPU Turbo modu. U donjem delu ekrana imate dve opcije: jedna sa leve strane je opcija menjanja performansi telefona (na Gaming, Smart i Power Saving mod), a druga je Uninterrupted Gaming koja je uključena po default-u a služi za eliminisanje svih notifikacija koje mogu ometati vaše uživanje u igrama na telefonu (pozivi, alarmi i obaveštenje o niskom procentu baterije su izuzeti što je i logično). U gornjem desnom delu (gde su tri uspravne tačkice) se pristupa opcijama isključivanja detekcije "kuckanja po ekranu" kako ove vrste gestova ne bi izazavale slučajan prekid u igranju, kao i detaljni opisi gore pomenutih modova Gaming, Smart i Power Saving (pogledaj galeriju ispod kako dolaziš do Game Suite-a i opcija u njemu):

Gaming mod - Poboljšava performanse u igrama, ali povećava potrošnju.
Smart mod - Balans između performansi i potrošnje.
Power Saving mod - Štedi bateriju ali smanjuje performanse u igrama.

Naravno mi smo aktivirali "Gaming mod" jer je to ono što nas je najviše zanimalo.

GPU Turbo 3...2...1...polećemo!

Smatram sebe za velikog ljubitelja video igara, a možda već i gamer-a u "penziji" jer na žalost za igre vremena imam sve manje. Tu su i neki novi klinci i neke nove video igre, međutim i dalje kada god mogu ja se igram, na konzoli, kompjuteru, telefonu, veš mašini... :smiley: Ko što bi rekao jedan moj stari prijatelj: "jednom gamer uvek gamer", ako me razumete šta hoću da kažem... :wink: Stoga i nije čudo što mi nimalo nije bio lak izbor igara za ovaj test. Pogotovo što ih već imam preko 10ak na telefonu! Ipak hteo sam da ne budem pristrasan i da instaliram i probam igre koje verujem većina današnjih ljubitelja zabave na malim ekranima voli ili je barem "čula za njih". Dakle mainstream igre koje pritom koriste 3D kapacitete mobilnih uređaja maksimalno! Uskočili su i kolege sa svojim predlozima... Na kraju nisam mogao da izbegnem PUBG i FIFA-u Mobile, kao ni da ne ubacim po neku tabačinu i vožnju, a tu je i jedan RPG-oliki hack & slash naslov. Lista 5 "veličanstvenih" koje smo izvukli kolege i ja su:

1. PUBG
2. FIFA Mobile
3. Asphalt 9
4. Iron Blade
5. Tekken

Igre sam testirao preko aplikacije GameBench. Aplikacija zahteva malo čačkanja i naprednijeg podešavanja u telefonu, kao i povezivanje za PC prilikom prvog pokretanja. U svakom slučaju ako nekoga baš interesuje slobodno neka mi napiše, napraviću detaljan tutorijal! Međutim, jednom kada se podesi, GameBench radi "kao sat". Iz njega se pokrene igra koja se testira i dok se u gornjem desnom uglu ispisuje FPS ("frejm rate" - broj sličica u sekundi; pogledajte uvodni deo teksta), ona u pozadini meri sve ostale parametre poput opterećenja glavnog procesora, potrošnju baterije, memorije itd. Prilikom pokretanja GPU Turbo moda igre sam isključivo startovao preko GameSuite-a što se i vidi na screenshot-ovima GameBench-a, dok sam igre bez GPU Turbo moda startovao na "klasičan način" (iz korisničkog interfejsa telefona...) Uređaji na kojima je izvršeno testiranje su sam "krem" Huawei ponude - Mate 10 Pro, P20 Pro i P20. Svi oni koriste isti čipset (HiSilicon Kirin 970) sa identičnim grafički podsistemom (Mali-G72 MP12 ). Jedino P20 poseduje nešto manje radne memorije u odnosu na svoju braću (4GB umesto &GB), no to ne bi trebalo drastično da utiče na performanse. Iz svega priloženog možete da vidite koliko sam hteo da GPU Turbo stavim na ozbiljnu probu, kao i da otklonim sve nedoumice i predrasude u vezi njega. Telefone sam napunio, pokrenuo GameBench i testiranje je moglo da počne...

Testovi

Prva igra koju sam pokrenuo je legendarni port sa PC-a PUBG (PlayerUnknown's Battlegrounds). PUBG je urađena na Unreal engine-u i uživa već veliku popularnost igrača na PC-u. Mobilna verzija je upravo optimizovana za GPU Turbo pa sam sa nestrpljenjem izvršio testiranje. Ispod možete videti video klip u kojem se vidi poređenje sa isključenim i uključenim GPU Turbom:

Možda vam se u prvi mah ne čini da postoji vidna razlika, ali rezultati testa pokazuju drugačije. Pogledajte screenshot-ove ispod:

Bez GPU Turba:

Sa GPU Turbom:

Iako je prosečan FPS zakucan na odličnih 30 sličica u sekundi u oba slučaja, za divno čudo stabilnost FPS-a (varijacije tj. povećanje i smanjenje FPS-a tokom igranja) je bila nešto veća kada je GPU Turbo bio isključen! Čudno... Sa druge strane PUBG preko GPU Turbo moda je opterećivao glavni procesor tek 0,04% što je višestruko manje u odnosu kada je isključen! Takođe potrošnja baterije je za koji procenat manja - što i nije tako loše sa obzirom da je u gaming modu potrošnja baterije na maksimumu! Iz nekog razloga opterećenje grafičkog procesora nismo mogli da izmerimo (GPU Usage), što se ponovilo i u narednim testovima. Da li je neki bag u GameBench-u ili nešto treće nismo uspeli da utvrdimo.

Druga igra na testu je bila FIFA Mobile. Najvažnija sporedna stvar na svetu je doživela renesansu na telefonima! Mogu slobodno da kažem da sam se iznenadio nivom detalja i gameplay-em, jer iskren da budem ovo mi je prva FIFA koju sam instalirao na telefonu... Nekako mi je FIFA uvek bila za veliki ekran. Međutim sada vidim da sam se itekako prešao - igra je zaista odlična! Međutim ponašala se skroz čudno - ili nije uopšte optimizovana za GPU Turbo ili sam ja imao gremline u telefonu :wink: Šalu na stranu igra je zaista radila nešto bolje bez GPU Turbo moda što pokazju i testovi... Ispod možete videti video klip u kojem se poredi bez i sa GPU Turbom:

Screenshotovi posle testiranja pokazuju "crno na belo" situaciju koja ne ide u prilog GPU Turbu ako se gleda na FPS stabilnost. Međutim priznaćete razlike "na oko" su jedva primetne, jer jedino na testu i mogu da se pokažu... Svakko na strani GPU Turba je potrošnja baterije, memorije i opterećenje procesora!

Bez GPU Turba:

Sa GPU Turbom:

Novi Asphalt u verziji 9 je treća igra koju smo testirali. Svako ko je imao iole jači telefon barem je jednom probao neku verziju Asphalt-a, vožnje čiji se nastavci pojavljuju kada i nove verzije Androida... :-) Mogu slobodno da kažem da je igra iskoristila sve prednosti GPU Turbo update-a. Video snimak možete videti ispod:

Posle testiranja GameBench je izbacio očekivano dobre rezultate koji idu u prilog GPU Turbo modu. Iako je prosečni FPS za samo za jednu sličicu veći, stabilnost frejmrejta je 79% u slučaju GPU Turba što je gotovo 13% više nego bez njega! Dakle 79% vremena u igri sa GPU Turbom FPS je bio 30 dok je bez GPU Turba 67% vremena FPS bio 29... Potrošnja baterije, memorije i opterećenje glavnog procesora je uočljivo i na strani GPU Turbo moda.

Bez GPU Turba:

Sa GPU Turbom:

Iron Blade je vrhunska igra koja objedinjuje arkadne elemente (hack & slash) sa elementima RPG-ija na malom ekranu. Veoma je popularna jer su nivoi kratki, a levelovanje likova izdašno. Stoga je ovo bila četvrta igra na našem testu. Ono što je neverovatno je da je i kod ove igre, situacija bila slična kao i kod FIFA-e, naime iako prilikom gameplay-ja izgleda da igra radi bolje, testovi su pokazali da je što se FPS-a tiče igra bolje radila bez GPU Turba:

GameBench je pokazao da je opterećenje procesora i potrošnja memorije znatno veće u slučaju kada se ne koristi GPU Turbo, dok je potrošnja baterije "tu negde".

Bez GPU Turba:

Sa GPU Turbom:

Kakav bi to test grafiče bio bez jedne dobre tabačine! Tekken je stoga bio peta i poslednja igra na našem testu. Igra ima dugu istoriju koju vuče još sa konzola (Play Station),a od skora je doživela reinkarnaciju na PC-u i mobilnim platformama. Stoga nije ni čudo što je jako popularna među ljubiteljima mobilnih "makljaža". Na oko igra nije pokazivala nikakve razlike bez GPU Turba i sa njim:

Svakako sa uključenim GPU Turbom je manje opterećenje procesora, a igra je radila u oba slučaja sa fantastičnih prosečnih 59 FPS.

Bez GPU Turba:

Sa GPU Turbom:

Zaključak

Neko će reći "pa dobro to je samo par frejmova gore dole", međutim ja ne bih sveo priču o GPU Turbu samo na to. Po meni, mislim da su inženjeri u Huawei-ju itekako mislili šire i uradili dobar posao! Jer GPU Turbo donosi zaista manju potrošnju baterije, što je naravno posledica rasterećenja glavnog procesora, a što za posledicu ima hladniji telefon, što opet vuče za sobom stabilniji rad kao i duže trajanje komponenti u telefonu.

Činjenica je da su neke igre manje optimizovane a neke više, što je i očekivano. Dobra stvar je što preko GameSuite-a sve to možete lako kontrolisati. Takođe imajte na umu da smo uređaje stavili na test u najzahtevnijem modu (Gaming mod) u najzahtevnijim igrama, a pri tome većina igara uopšte nije trenutno optimizovana. Kako sve više igara bude podržavalo GPU Turbo tako će se i krajnji dometi GPU Turbo optimizacije bolje videti. Sve u svemu moji utisci su pozitivni. Radujem se sledećim verzijama GPU Turba i sa nestrpljenjem očekujem koje će još igre biti optimizovane na Huawei mobilnim uređajima. Do tada ću itekako korsiti GameSuite, pogotovo za Asphalt, PUBG i Tekken. Mobilni telefon kao prenosna gamerska konzola? Zašto da ne.... :-)

Šta vi mislite o GPU Turbo modu?

Jel ste ga već isprobali?

Pišite slobodno vaše utiske, ako vam se tekst dopao sherujte ga i kliknite na "like" :-)

P.S. Testiranje GPU Turbo moda je obavljeno na Huawei Mate 10 Pro, P20 Pro i P20 mobilnim telefonima.

Komentari

• SlowHandSlowHand
    Da li GPU Turbo poboljšava rad kamera u smislu, da li kamere prave bolje fotografije i video snimke?
    0
  • Huawei ForumHuawei Forum
    unete izmene septembar 1

@SlowHand Ne, objasnio sam u tekstu konkretno šta poboljšava. :smile:

0
  • BogarBogar

Probao na igricama NBALM, Mortal Kombat X, NFS no limits. Zaista se vide razlike u grafici i fluidnosti igara. Jedino u NFS se ne vide znacajna poboljsanja u grafici na prvi pogled, ali je sve znacajno brze.

0

@Bogar Zato smo i napravili detaljan test, jer se u nekim igrama primećuje a u nekim ne. Bitno je da je lista igara koja je podržana sve veća i veća.... :wink:

0
  • ĆevoĆevo

Nisam pročitao baš detaljno tekst pa Vas molim da mi ukratko odgovorite šta sa tom nadogradnjom dobijamo mi koji ne igramo igrice?

0

@Ćevo Pročitaj tekst, barem uvodni deo :smiley:

0
  • OliverTwist1970OliverTwist1970
    Stigao mi update za GPU TURBO, sve sam regularno update - vao. Ali ne znam kako da GPU turbo pokrenem preko game suite aplikacije jer tu aplikaciju nemam ili GPU turbo radi bez nje?
    0

@OliverTwist1970 Ne radi bez nje, isključivo iz Game Suite aplikacije se pokreće... Detaljno objašnjenje imaš gore u tekstu.

0
  • OliverTwist1970OliverTwist1970
    Restartovao sam telefon tako da sada imam game suit. Hvala vam
    0

@OliverTwist1970 Nema na čemu :smiley: Uživaj!

0
Prijavite se ili registrujte da biste komentarisali.