Koristimo cookies zbog unapređenja korisničkog iskustva i funkcionalnosti sajta. Nastavkom pregleda naše web stranice slažete se sa upotrebom kolačića. Saznajte više.

Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei Mate 20 Lite

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene oktobar 15 Telefoni

Sa dolaskom jeseni nestrpljenje korisnika, ljubitelja novih tehnologija, raste jer nam dolaze novi modeli Huawei telefona. Zahvaljujući Internetu mnogi već znaju šta da očekuju, međutim sasvim je druga priča kada vam telefon "prođe kroz ruke". Tako da dok čekam predstavljanje novih Huawei modela mobilnih uređaja, dobio sam na test "lite" verziju kako bi iščekivanje brže prošlo. Sa ponosom mogu reći da sam među prvima imao prilike da se prvih dana jeseni družim sa Mate 20 Lite telefonom, a kakvi su mi utisci možete pročitati u narednom tekstu...

Šta je u kutiji?

Na test sam dobio Mate 20 Lite namenjen prodaji koji je hermetički zapakovan, tako sam bio prvi srećnik koji ga je otvorio i pokrenuo - baš kao prvi korisnik! Unboxing i šta se sve nalazi u kutiji možete videti u sledećem video klipu:

Kao što možete videti sve ono što vam je neophodno za korišćenje telefona je u pakovanju od uputstva i iglice za vađenje fiokice za SIM/SD kartice do slušalica, zaštite za ekran i brzog punjača. Šteta je samo što se ne dobija i neka maskica za leđa telefona, ali dobro nećemo baš da tražimo "iglu u plastu sena", stvarno tih maskica ima sada na svakom ćošku tako da nije teško povoljno ih pazariti. Ali će vam svakako trebati - verujte mi na reč.

Dizajn

Pri prvom dodiru telefon ostavlja "premium feel". Meni je zapao crni "black" model, a po navodima Huawei-ja dolaziće još i u safirno plavoj i platinasto zlatnoj nijansi. Zaobljene ivice i staklo sa prednje i zadnje strane lako ostavljaju tragove prstiju kako se i vazda očekivalo, ali bez obzira na to daju telefonu ozbiljan i moderan izgled. U poređenju sa prošlogodišnjim Mate 10 Lite modelom telefon deluje za klasu lepše. Iako su oba modela izrađena od aluminijuma Mate 20 Lite je ceo presvučen zaštitinim slojem stakla (osim bočnih ivica naravno), a u gotovo identičnoj velični kućišta ekran je povećan sa 5,9 na 6,3 inča i blago je zaobljen na ivicama. Kada ga već poredimo sa prošlogodišnjim modelom uočavamo i USB Type-C konektor, za razliku od "običnog" microUSB koji poseduje prošlogodišnji model. Ekran i kamera novog Mate-a 20 Lite podržavaju HDR (High Dynamic Range) što znači širi opseg vidljivih boja i živopisniji prirodni kontrast kako u svetlijim tako i u tamnijim scenama.

Dual pednja kamera je prisutna kao i na prošlogodišnjem modelu, pa smo jedva čekali da istestiramo selfie modove. Što se selfie (prednje) kamere tiće, jedna je zadužena za merenje "dubine" tj. daljine objekta i deklarisana je na 2MP dok je druga zadužena za beleženje foto zapisa. Upravo ta druga je doživela redizajn i veličina senzora je povećana gotovo duplo (sa 13 na 24 MP). Ni glavna odnosno kamera sa zadnje strane uređaja nije pošteđena - sa 16 senzor je povećan na 20 MP sa karakteristikom brzog fokusa i automatskim prilagođavanjem kamere na okolinu. Senzor za dubinu je i sa zadnje strane ostao isti: 2MP.

Ono što mi je ovde "upalo u oko" je da su senzori zadnje kamere Mate 20 Lite-a vidno istaknuti iznad kućišta telefona stoga obavezno treba razmisliti, o kupovini nekog zaštitnog case ukoliko se odlučite za ovaj model. Ja sam ga koristio 10ak dana bez bilo kakve zaštite i telefon je stvarno robustan i jak, neće se lako izgrebati, ali nije na odmet nabaviti neki case, jer je, kao što rekoh malopre, deluje kao veliki "magnet" za prašinu i otiske prstiju. Ispod zadnje kamere se nalazi senzor za očitavanje otiska prsta kao i na prošlogodišnjoj Mate seriji. U "fiokicu" za kartice tj. slot sa strane mogu da se ubace ili dve SIM kartice ili jedna SIM kartica i jedna microSD pa kako kome odgovara. Ubacio sam SIM test karticu i uključio telefon. Testiranje je moglo da počne!

Testiranje

Posle par osnovnih podešavanja telefon je bio spreman za rad. Jako brz odziv i fluidne tranzicije otvaranja aplikacija su odmah vidljive. Ono što sam primetio prilikom prvog uključenja telefona je "zubuć" ili "notch" sa gornje strane - nekome možda zasmeta, a nekome ne, sve je stvar ukusa. Meni se recimo dopao jer štedi prostor na ekranu, ta linija gore je ionako uglavnom ne iskorišćena, a ovako se tu nalazi senzori prednje kamere pored kojih ima sasvim dovoljno prostora za informacije o bateriji, satu i aktuelnim notifikacijama. Naravno "zubić" se uvek može lako isključiti iz opcija. Radni deo ekrana je takođe zakrivljen i prati konture spoljnih ivica što telefonu daje poseban premium "šmek". Sa rezolucijom od 1080 x 2340 tačkica na IPS ekranu slika je "gustine" 409 piskela po inču, što prevedeno na Srpski znači jako veliku oštrinu slike. "Eye confort" mod za gledanje telefona u slabijem osvetljenju ili mraku je radio savršeno, pa sam telefon mogao bez problema da koristim i pre spavanja, da odigram po koju igru ili pročitam vesti. Inače sam odlučio da telefon napunim aplikacijama i igrama koje inače i ja koristim kako bih ga opteretio i primetio neko usporenje, međutim to nisam uspeo da uočim. Uostalom možete pogledati kako telefon radi posle 10ak dana korišćenja:

Aplikacija za pružanje detaljnih informacija o telefonu AIDA64 mi je izlistala "u sitna crevca" sve specifikacije Mate-a 20 Lite, a kako vas ne bih previše zamarao sa stručnim izrazima rećiću samo to da je "ispod haube" nova Kirin arhitektura procesora (Kirin 710) izrađena u 12 nanometarskom procesu koja garantuje malu disicipaciju toplote (zagrevanje) sa vrhunskim performansama. U kombinaciji sa 4GB rama u ovom telefonu zaista daje fantastčne rezultate. EMUI 8.2 interfejs upregnut sa 8.1 Android-om prosto leti. Iako ne volim sintetičke testove već sam uvek za ono lično korisničko iskustvo nisam mogao da izbegnem a da ne pokrenem AnTuTu Benchmark u kojem je sa 138 836 poena "oduvao" prošlogodišnji model koji je imao 88 671 jedinica.

Uz telefon se dobijaju neke već preinstalirane aplikacije poput Huawei Health-a, App Gallery-ije, HiCare-a, Theme-a, a nisu izostale ni široko popularni Facebook, Netflix, Booking i Amazon. U svakom slučaju lako ih možete obrisati ako vam ne trebaju ili uštedeti vreme ako vam trebaju. Interne memorije ima dosta (64GB) a ako je nekome i to malo, uvek se može proširiti memorijskim karticama. Baterija je deklarisana na 3750 mAh i u ovih desetak dana koliko sam koristio telefon punio sam je svega par puta. Telefon sam koristio prosečno, stoga mogu reći da je baterija odlično optimizovana. Kao šlag na tortu dolazi kamera, a o njoj sam morao da izdvojim poseban deo teksta.

Kamera

Posebnu poslasticu prilikom korišćenja ovog telefona bila je kamera. Prosto mi je žao što nisam imao dovoljno vremena da isprobam sve moguće i nemoguće stvari koje pruža kamera Mate-a 20 Lite! Ulaskom u kameru po default-u ulazite u standardni photo mod iz kojeg možete da šaltate levo i desno i lako prelazite u modove Portrait, AR lens, Aperture ili u Video tj. opciju More. U svakoj od ovih opcija se možete igrati i postati pravi amaterski fotograf! AI koji je takođe po default-u uključen je savršeno prepoznavao šta slikam. Kako jedna slika govori više nego hiljadu reči tako sam i postavio neke primere fotografija slikane u otvorenom, zatvorenom prostoru i noćnu fotografiju:

Kao što vidite sve fotografije su zaista vrhunskog kvaliteta, boje su zasićene, sa izraženim kontrastom, ni jedna fotografija nije obrađivana niti naknadno doterivana. Zgodna stavka u kameri je Aperture gde možete da se igrate sa otvorom blende, zapravo u zavisnosti od okolnog svetla možete birati koliko će slika primiti svetla i u kombinaciji sa senzorom dubine dobijati fenomenalne rezultate za koje bi pozavideli i profesionalni fotografi! Naravno ni kvaltiet videa ne izostaje za fotografijama, na žalost nema podrške za 4K, ali se zato video može snimati sa optičkom stabilizacijom u FullHD-u. HDR je takođe podržan i u video snimcima, a dobra stvar je da možete birati snimanje i u H.265 kompresovanom formatu, gde štedite prostor memorije telefona uz minimalan gubitak kvaliteta videa.

AR mogućnosti kamere su za sada nešto novo što sam imao prilike da testiram na Huawei telefonu i mogu slobodno da kažem da je lepa zanimacija. :smile: Za one koji nisu toliko upućeni rećiću da je AR ili "Augmented Reality" zapravo u slobodnom prevodu "dodatna tj. uvećana realnost", a predstavlja dodavanje raznih digitalnih efekata na video i fotografije u realnom vremenu. Tako možete razne pozadine "lepiti" na vaše selfie fotke, zatim snimati video klipove sa 3D objektima (avatarima) u obliku pingvina, kameleona, robota itd. Čak možete i zameniti lice sa nekim od ovih avatara i napraviti pravu smehoteku prilikom video chata recimo. Podetinjio sam skroz igrajući se sa ovim opcijama, a verujem da će biti zanimljive kako mladima tako i nama matorijim korisnicima koji su mladi u duši... Kako izgleda poigravanje na video snimku sa AR mogućnostima kamere možete videti u priloženom video snimku:

Takođe evo i nekih primera fotografija urađenih pomoću AR mogućnosti:

Iako će neko pomisliti da je primena AR-a samo zabavnog karaktera, mogu videti i neku ozbiljnu primenu. Recimo zamislite da uperite telefon u zidine Kalimegdana a kroz kameru vidite preko nalepljena zdanja koja više ne postoje, ili recimo dok se krećete gradom ka određenoj destinaciji preko kamere vam u realnom vremenu iscrtava telefon putanju kuda treba da idete itd. U edukaciji, saobraćaju, čak i u kulturološkom apsektu (muzejji, bioskopi) ili u medicini primena je bezbroj... Videćemo samo koliko će proizvođači aplikacija raditi na tome jer sada od njih zavisi, a koliko vidim i drugi proizvođači telefona ugrađuju AR podršku u svoje kamere, pa je zdrava konkurencija uvek dobrodošla. Nadam se iskreno da se neće završiti samo na "Pokemonima" i da ćemo više AR aplikacija i sa ozbiljnijom primenom viđati u budućnosti.

U svakom slučaju sa kamerom se možete igrati u nedogled! Dovoljno je da uđete u opciju More u kameri pa da shvatite da od Pro podešavanja gde možete manuleno podešavati i ekspoziciju i otvor blende, do opcije za skeniranje dokumenata, panorama, usporenog snimka, time lapse-ova poigravanju sa kamerom nikad kraja. Toliko zanimljivih mogućnosti!

Zaključak

Na mene je Mate 20 Lite ostavio mnogo dobar utisak, pogotovo opcije u kameri i brz i fluidan rad telefona. Zaista jedan od telefona koje posle testiranja poželite da imate! Dok iščekujem predstavljanje novih Huawei premium modela, "lakši" model je doneo neke sjajne mogućnosti sa kamerom, HDR i AR mogućnosti snimanja, premium feel i moderan dizajn. Sve to će biti glavni aduti ovog modela na tržištu!

Šta vi mislite o Mate 20 Lite telefonu?

Pišite, komentarišite slobodno i šerujte ako vam se dopao tekst!

Ugodan dan želi vam
Marko i tim Huawei Foruma! :smiley:

P.S. Sve fotografije Mate 10 Lite i Mate 20 Lite u tekstu su napravljene pomoću Huawei Mate 10 Pro mobilnog telefona bez naknadne obrade.

1
Prijavite se ili registrujte da biste komentarisali.