Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Ћирилични мени за Српски језик

DjoleDjole
Huawei P20 Pro

Да ли ће моћи да се изабере Српски - Ћирилица, за језик телефона? Овако правите дискриминацију. По Уставу Републике Србије, српско писмо је ћирилица.

2

Komentari

• Huawei ForumHuawei Forum
    Za sada nemamo nikakvih informacija u vezi toga.

Ukoliko se nešto promeni, javljam!
    0
  • DjoleDjole

Било би лепо ако би се променило. Македонски, Бугарски, и Руски имају мени на ћирилици. Нема разлога да се код нас форсира латиница. Или, ако већ "мора", да се остави да корисник може да изабере које писмо жели на телефону.

1
  • AlexAlex

@Djole je rekao:
    Било би лепо ако би се променило. Македонски, Бугарски, и Руски имају мени на ћирилици. Нема разлога да се код нас форсира латиница. Или, ако већ "мора", да се остави да корисник може да изабере које писмо жели на телефону.

Lepo to zvuci u teoriji I ja se mozda I slazem sa time ali svi telefoni koji se prodaju u Srbiji prvo moraju da dobiju dozvolu RATEL-a a ako im oni svima daju mogucnost da se registruju bez cirilice onda je to vec I do nashi zakona tj. koliko vrednujemo nase pismo ...

2
  • DjoleDjole

Имао сам раније LG G4. На њему није чак ни постојао избор између ћирилице и латинице. Него се подразумевала ћирилица. То се зове поштовање према Народу, на чије тржиште се долази. Друга ствар је што код нас представници власти немају самопоштовања, а онда и поштовања према сопственом народу.

1
  • DjoleDjole
    Поштовани, контактирао сам техничку подршку, у вези проблема са српским језиком и писмом. После размењених мејлова, добио сам информацију да је мој "случај" регистрован под шестоцифреним бројем и прослеђен "путем система". Очекивао сам после тога да ће српско писмо бити убачено у апдејт 9.0, који сам у међувремену добио. Нажалост то се није десило.
    1
  • stexi96stexi96

@Djole je rekao:
    Поштовани, контактирао сам техничку подршку, у вези проблема са српским језиком и писмом. После размењених мејлова, добио сам информацију да је мој "случај" регистрован под шестоцифреним бројем и прослеђен "путем система". Очекивао сам после тога да ће српско писмо бити убачено у апдејт 9.0, који сам у међувремену добио. Нажалост то се није десило.

Kao prvo kod nas su oba pisma sluzbena i latinica i cirlica.. A kao drugo huawei podrska dobija milion mejlova sa milion zahteva i zamerki, da li mislis da ce zbog tebe jednog u EMUI 9 odah ubaciti cirilicu? A kao drugo ne radi srpska podrska update vec kompanija Huawei do koje tvoj mail sigurno nije dosao..

2
  • DjoleDjole

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Kao prvo kod nas su oba pisma sluzbena i latinica i cirlica.. A kao drugo huawei podrska dobija milion mejlova sa milion zahteva i zamerki, da li mislis da ce zbog tebe jednog u EMUI 9 odah ubaciti cirilicu? A kao drugo ne radi srpska podrska update vec kompanija Huawei do koje tvoj mail sigurno nije dosao..

Као прво, ово није Југославија, нити Хрватска. Ово је Србија. Као друго, у члану 10 Устава Републике Србије пише да је службени језик - српски и службено писмо - ћирилица. Ако у телефону постоји македонска ћирилица, онда треба да постоји и српска ћирилица. Не због мене једног, већ државе Србије и њених седам и по милиона становника. Као треће, језички пакет могу сутра да додају, међу оних 60-так, који тренутно постоје у телефону.

1
  • stexi96stexi96
    > @Djole je rekao:
    > @stexi96 je rekao:
    >
    > @Djole je rekao:
    > Поштовани, контактирао сам техничку подршку, у вези проблема са српским језиком и писмом. После размењених мејлова, добио сам информацију да је мој "случај" регистрован под шестоцифреним бројем и прослеђен "путем система". Очекивао сам после тога да ће српско писмо бити убачено у апдејт 9.0, који сам у међувремену добио. Нажалост то се није десило.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Kao prvo kod nas su oba pisma sluzbena i latinica i cirlica.. A kao drugo huawei podrska dobija milion mejlova sa milion zahteva i zamerki, da li mislis da ce zbog tebe jednog u EMUI 9 odah ubaciti cirilicu? A kao drugo ne radi srpska podrska update vec kompanija Huawei do koje tvoj mail sigurno nije dosao..
    >
    >
    >
    >
    >
    > Као прво, ово није Југославија, нити Хрватска. Ово је Србија. Као друго, у члану 10 Устава Републике Србије пише да је службени језик - српски и службено писмо - ћирилица. Ако у телефону постоји македонска ћирилица, онда треба да постоји и српска ћирилица. Не због мене једног, већ државе Србије и њених седам и по милиона становника. Као треће, језички пакет могу сутра да додају, међу оних 60-так, који тренутно постоје у телефону.

A ti mislis da svih 7.5 miliona zele cirilicu? Niko ne prica o jugoslaviji ili hrvatskoj.. u ustavu lepo pise "U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo na način utvrđen ovim zakonom." Tako da je i latinica sluzbeno pismo..
    0
  • DjoleDjole

@stexi96 je rekao:
    > @Djole je rekao:
    > @stexi96 je rekao:
    >
    > @Djole je rekao:
    > Поштовани, контактирао сам техничку подршку, у вези проблема са српским језиком и писмом. После размењених мејлова, добио сам информацију да је мој "случај" регистрован под шестоцифреним бројем и прослеђен "путем система". Очекивао сам после тога да ће српско писмо бити убачено у апдејт 9.0, који сам у међувремену добио. Нажалост то се није десило.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Kao prvo kod nas su oba pisma sluzbena i latinica i cirlica.. A kao drugo huawei podrska dobija milion mejlova sa milion zahteva i zamerki, da li mislis da ce zbog tebe jednog u EMUI 9 odah ubaciti cirilicu? A kao drugo ne radi srpska podrska update vec kompanija Huawei do koje tvoj mail sigurno nije dosao..
    >
    >
    >
    >
    >
    > Као прво, ово није Југославија, нити Хрватска. Ово је Србија. Као друго, у члану 10 Устава Републике Србије пише да је службени језик - српски и службено писмо - ћирилица. Ако у телефону постоји македонска ћирилица, онда треба да постоји и српска ћирилица. Не због мене једног, већ државе Србије и њених седам и по милиона становника. Као треће, језички пакет могу сутра да додају, међу оних 60-так, који тренутно постоје у телефону.

A ti mislis da svih 7.5 miliona zele cirilicu? Niko ne prica o jugoslaviji ili hrvatskoj.. u ustavu lepo pise "U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo na način utvrđen ovim zakonom." Tako da je i latinica sluzbeno pismo..

Не знам колико њих тренутно жели ћирилицу. Незахвално је правити процену, јер смо у свакодневном животу преплављени латиницом. Али ако se u premium телефонима Huawei-a и Samsung-a намећe латиницa, а реакције надлежних нема, остаје на нама, корисницима, да макар апелујемо на произвођаче. Јер, очигледно се ради о дискриминацији.

0
  • stexi96stexi96

@Djole iskreni ne vidim problem. Ne vidim problem sto smo "preplavljeni" latinicom niti razlog da apelujem na bilo koga, a jos manje vidim diskriminaciju.. Niko me ne ugrozava ne stavljanjem cirilice jer svakako kostim engleski jezik..

1
  • DjoleDjole

@stexi96 je rekao:
    @Djole iskreni ne vidim problem. Ne vidim problem sto smo "preplavljeni" latinicom niti razlog da apelujem na bilo koga, a jos manje vidim diskriminaciju.. Niko me ne ugrozava ne stavljanjem cirilice jer svakako kostim engleski jezik..

Проблем је у агресивној латинизацији државе, у последњих 20 година. Људима, који желе да користе ћирилицу, се не даје право избора већ се намеће латиница (или страни језик).

0
  • stexi96stexi96
    > @Djole je rekao:
    > @stexi96 je rekao:
    > @Djole iskreni ne vidim problem. Ne vidim problem sto smo "preplavljeni" latinicom niti razlog da apelujem na bilo koga, a jos manje vidim diskriminaciju.. Niko me ne ugrozava ne stavljanjem cirilice jer svakako kostim engleski jezik..
    >
    >
    >
    >
    >
    > Проблем је у агресивној латинизацији државе, у последњих 20 година. Људима, који желе да користе ћирилицу, се не даје право избора већ се намеће латиница (или страни језик).

Vazi, ako ti tako kazes..
    0
  • DjoleDjole

Питање за Марка: Зашто је проблем додати српски језик (ћирилична варијанта), међу постојеће?

0
    unete izmene februar 3

@Djole je rekao:
    Питање за Марка: Зашто је проблем додати српски језик (ћирилична варијанта), међу постојеће?

Ne znam, verovatno ne postoji interesovanje toliko.... Ako budem nešto saznao javiću ti ok? :smile:

Ja recimo svoj telefon koristim isključivo na engleskom. Neke stvari su mi skroz bezveze prevedene. Poštujem što ljudi žele ćirilicu, ali mislim da ih je jako malo, a i zvanično pismo u Srbiji je i latinica tako da ne vidim u čemu je problem.

0
  • DjoleDjole

Ок. Хвала на одговору.

0
  • AlexAlex

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Tako je, kod nas su oba jezika zvanicna tako da je latinica zvanicno pismo kao i cirilica.

1
  • DjoleDjole

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Tako je, kod nas su oba jezika zvanicna tako da je latinica zvanicno pismo kao i cirilica.

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo.
    Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."

Дакле, крши се Устав и становништву се намеће хрватско писмо.

0
  • stexi96stexi96

@Djole je rekao:

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

Nacionalisti neka koriste Tesla telefone jer oni mozda imaju cirilicu, ne vredjaj ovde na nacionalnoj osnovi, a u ustavu lepo pise "U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo na način utvrđen ovim zakonom." Tako da je i latinica sluzbeno pismo..

0
  • AlexAlex

@Djole je rekao:

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

Druze ja podrzavam to da ne treba da zaboravimo cirilicu i da treba da se odrzi. Samo smatram da ovo nije nacin na koji to treba da se uradi niti da je ovaj forum mesto za to :smile:

0

@Alex je rekao:

@Djole je rekao:

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

Druze ja podrzavam to da ne treba da zaboravimo cirilicu i da treba da se odrzi. Samo smatram da ovo nije nacin na koji to treba da se uradi niti da je ovaj forum mesto za to :smile:

Hvala @Alex lepo si ovo rekao. Slažem se u potpunosti....

0
  • AlexAlex

@Huawei Forum je rekao:

@Alex je rekao:

@Djole je rekao:

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

Hvala @Alex lepo si ovo rekao. Slažem se u potpunosti....

Koliko vidim HUawei forum podrzava cirilicu pa pa svako moze da je koristi :smiley:

1
  • stexi96stexi96
    > @Alex je rekao:
    > @Djole je rekao:
    >
    > @Alex je rekao:
    >
    > @stexi96 je rekao:
    >
    > @Djole je rekao:
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    > Tako je, kod nas su oba jezika zvanicna tako da je latinica zvanicno pismo kao i cirilica.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Нису. Шта пише у Уставу:
    >
    > "Jezik i pismo
    >
    > Član 10
    >
    > U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo.
    > Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."
    >
    > Дакле, крши се Устав и становништву се намеће хрватско писмо.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Druze ja podrzavam to da ne treba da zaboravimo cirilicu i da treba da se odrzi. Samo smatram da ovo nije nacin na koji to treba da se uradi niti da je ovaj forum mesto za to :smile:

Niti je mobilni telefon aparat za to.. Lepo receno..
    0
  • DjoleDjole

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

@Alex je rekao:

@stexi96 je rekao:

@Djole je rekao:

Нису. Шта пише у Уставу:

"Jezik i pismo

Član 10

Nacionalisti neka koriste Tesla telefone jer oni mozda imaju cirilicu, ne vredjaj ovde na nacionalnoj osnovi, a u ustavu lepo pise "U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi ćiriličko pismo, a latinično pismo na način utvrđen ovim zakonom." Tako da je i latinica sluzbeno pismo.

Замена теза. Huawei вређа Србе, тиме што им, у својим производима, намеће страно писмо - латиницу. Понављам: српско службено писмо је ћирилица. Латиница се уопште не помиње.

"Језик и писмо
    Члан 10.

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
    Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава."

Линк: http://www.ustavni.sud.rs/page/view/139-100028/ustav-republike-srbije

Овде царује незнање. Зато и може свашта да нам се потура, као, "наше".
    Странци нас не поштују, зато што ми сами себе не поштујемо.

0
  • DjoleDjole

@stexi96 je rekao:
    > @Alex je rekao:
    > @Djole je rekao:
    >
    > @Alex je rekao:
    >
    > @stexi96 je rekao:
    >
    > @Djole je rekao:
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    >
    > Tako je, kod nas su oba jezika zvanicna tako da je latinica zvanicno pismo kao i cirilica.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Нису. Шта пише у Уставу:
    >
    > "Jezik i pismo
    >
    > Član 10
    >
    > U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo.
    > Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."
    >
    > Дакле, крши се Устав и становништву се намеће хрватско писмо.
    >
    >
    >
    >
    >
    > Druze ja podrzavam to da ne treba da zaboravimo cirilicu i da treba da se odrzi. Samo smatram da ovo nije nacin na koji to treba da se uradi niti da je ovaj forum mesto za to :smile:

Niti je mobilni telefon aparat za to.. Lepo receno..

Не видим да је ово неки посебан начин, тиме, што апелујем на Huawei, да нам омогући да користимо своје писмо на мобилним телефонима, позивајући се на Устав државе. Исто као што је то омогућила Nokia, конкретно на моделу 7 Plus, или LG на својим моделима још од 2012. године. И Huawei треба да омогући на својим моделима. Ако се не ради о техничким "тешкоћама", а не ради се, јер постоје македонска, бугарска, руска, монголска и друге ћирилице, онда се ради о безобразлуку од стране Huawei-a, према Србима.

0
  • stexi96stexi96
    > @Djole je rekao:
    > @stexi96 je rekao:
    > > @Alex je rekao:
    > > @Djole je rekao:
    > >
    > > @Alex je rekao:
    > >
    > > @stexi96 je rekao:
    > >
    > > @Djole je rekao:
    > > Поштовани, контактирао сам техничку подршку, у вези проблема са српским језиком и писмом. После размењених мејлова, добио сам информацију да је мој "случај" регистрован под шестоцифреним бројем и прослеђен "путем система". Очекивао сам после тога да ће српско писмо бити убачено у апдејт 9.0, који сам у међувремену добио. Нажалост то се није десило.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > Kao prvo kod nas su oba pisma sluzbena i latinica i cirlica.. A kao drugo huawei podrska dobija milion mejlova sa milion zahteva i zamerki, da li mislis da ce zbog tebe jednog u EMUI 9 odah ubaciti cirilicu? A kao drugo ne radi srpska podrska update vec kompanija Huawei do koje tvoj mail sigurno nije dosao..
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > Tako je, kod nas su oba jezika zvanicna tako da je latinica zvanicno pismo kao i cirilica.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > Нису. Шта пише у Уставу:
    > >
    > > "Jezik i pismo
    > >
    > > Član 10
    > >
    > > U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo.
    > > Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava."
    > >
    > > Дакле, крши се Устав и становништву се намеће хрватско писмо.
    > >
    > >
    > >
    > >
    > >
    > > Druze ja podrzavam to da ne treba da zaboravimo cirilicu i da treba da se odrzi. Samo smatram da ovo nije nacin na koji to treba da se uradi niti da je ovaj forum mesto za to :smile:
    >
    > Niti je mobilni telefon aparat za to.. Lepo receno..
    >
    >
    >
    >
    >
    > Не видим да је ово неки посебан начин, тиме, што апелујем на Huawei, да нам омогући да користимо своје писмо на мобилним телефонима, позивајући се на Устав државе. Исто као што је то омогућила Nokia, конкретно на моделу 7 Plus, или LG на својим моделима још од 2012. године. И Huawei треба да омогући на својим моделима. Ако се не ради о техничким "тешкоћама", а не ради се, јер постоје македонска, бугарска, руска, монголска и друге ћирилице, онда се ради о безобразлуку од стране Huawei-a, према Србима.

Srpska paranoja, mora da nas Huawei mrzi 😂😂😂
    0
  • DjoleDjole

Дечко, то се зове здрав разум. У телефону има 60 језика са различитим варијантама. Српске ћирилице нема! И не питаш се зашто је нема. Али ћеш зато да уђеш у полемику са мном и да исмеваш мој захтев за равноправношћу са осталих 60-так народа, који могу да користе своје писмо у телефону. Не знам како бих то могао да дефинишем. На пример, аутошовинизам?

0
    unete izmene februar 7

Niko te ne ismeva. Da bi poznavao Svet u kojem živiš nije na odmet da znaš nekoliko takođe zdravorazumskih činjenica.

U svetu postoji oko 7.120 jezika. Dvadeset tri jezika predstavljaju maternje jezike za više od 4,1 milijarde ljudi.

Mnogi od ovih jezika zahvataju velike teritorije i prostiru se u više država. Najrasprostranjeniji je svakako kineski jezik koji koristi oko milijardu i 197 miliona ljudi.

Drugi po brojnosti govornika je engleski jezik koji govori 335 miliona ljudi. Njega aktivno uči oko milijardu i po govornika.

Zatim slede španski jezik sa 399 milona, pa Hindu jezici sa 260 miliona govornika, a tu je i portugalski sa 203 miliona govornika.

Među jezicima koji se najviše koriste u svetu našao se i ruski jezik koji koristi 166 miliona stanovnika i japanski sa 128 miliona govornika.

Na listi najviše korišćenih jezika našli su se italijanksi, turski, bengalski, nemački, vijetnamski i mnogi drugi jezici.

Zašto sam ti sve ovo napisao? Tako je - treba negovati ćirilicu, ali na žalost niti smo najbrojniji narod na Svetu niti najrazvijeniji niti proizvodimo svoje mobilne telefone. Prema tome da li je prisutna ćirilica na mobilnom telefonu ne zavisi od nas, tj. od tebe, već od dobre volje kompanija i koliko statistički ljudi zaista želi na svom telefonu ćirilicu. A veruj mi dobro paze o tome, jer im prodaja zavisi od potražnje. Što se tiče ćirilice možeš je koristi gde god ti je drago u pisanju i to ti niko ne brani. Tako npr. na telefonu možeš uvek dodati ćirilicu i pisati poruke drugima na ćirilici... A to što živiš u Srbiji ne znači da nisi građanin Sveta, a Svet je postao globalno selo. Ko se ne prilagodi drugima koji su najmoćniji nestaje. Nije džabe ona naša stara izreka "koliko jezika znaš, toliko vrediš". Nauči Ruski pa stavi opcije telefona na Ruskoj ćirilici - em ćeš biti bogatiji u znaju za još jedan jezik em ćeš zadovoljiti svoju želju za ćirilicom na telefonu. :wink: Ko što ti je neko već napisao da ovde na forumu takođe imaš opciju da pišeš na ćirilici i zaista ne vidim više svrhu da se raspravlja o ovoj temi. :smile:

1
Ova diskusija je zatvorena.