Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei Y6 2018

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene januar 17 Telefoni

Družio sam se ovih dana sa Huawei Y6 telefonom – modelom za 2018. godinu, u narednom tekstu možete pročitati moje utiske.

Ako ste neko ko traži solidne performanse i pouzdan kvalitet za pristupačniju cenu možete slobodno nastaviti sa čitanjem teksta. :wink: U svojoj poslednjoj verziji za 2018. godinu Huawei je Y6 opremio sa nekim naprednim opcijama poput “Face Unlock”-a, a prisutna je i bolja selfie kamera sa adaptiranim blicem (daje prirodnije boje kože u uslovima sa slabijim osvetljenjem) i “Full View”ekran koji obično nisam viđao u kategoriji uređaja sa ovakvom cenom. Da li je ispunio moja očekivanja? :smile: Da krenemo redom...

Za početak šta je u kutiji?

Za razliku od prethodnih godina kada su Y modeli dolazili u crvenoj kutiji, Y6 2018. sam dobio u beloj kutiji sličnoj ostalim Huawei telefonima koji su se pojavili na našem tržištu ove godine (poput P20 serije recimo). Nova kutija odaje pomalo utisak premium proizvoda, mada čim je otvorite shvatićete da je pakovanje dosta “šturo”. Ako ste očekivali slušalice ili brzi punjač – to ovde nećete naći. Ipak, ono osnovno je tu – uputstvo, iglica za vađenje SIM slota, standardni microUSB punjač (od 1 ampera - u Y klasi se još nije odomaćio USB Type-C model) i… to je to! Ono što bih pohvalio je to da je na ekranu već “zalepljen” fabrički “screen protector”, pa je dobra stvar što se barem oko toga nećete dodatno bakćati…

Dizajn

Y6 2018 edicija prilično lepo leži u šaci pa i pored ekrana veličine 5.7”, često sam imao utisak premium modela. Ipak ono što će vam odati utisak da se ipak radi o budžetskom modelu je odsustvo senzora otiska prsta, kao i plastično kućište. Ekran je zakrivljen i prati zakrivljenost ivica kućišta, a telefon je čak tanji i od Mate-a 10 Pro koji lično posedujem, pa mi se ta stavka posebno dopala! Kad smo kod ekrana nije na odmet da kažem da je on sa odnosom stranica 18:9 pa deluje malo “izduženo”. Sve u svemu zadovoljan sam oštrinom slike na S-IPS LCD ekranu rezolucije 720 x 1440 tačkica, jer ipak se radi o srednjoj klasi telefona.

Kada gledam “ivice” telefona, sa gornje strane uočavam 3,5mm audio ulaz za slušalice (koje ćete svakako dokupiti ako volite da slušate muziku). Sa leve strane bočno primećujem ulaz za kartice u koje možete smestiti dve nano-SIM kartce i SD memorijsku karticu. Ovo je sjajna stvar, jer nećete morati da birate između druge SIM kartice i memorijske već ćete moći istovremeno da koristite i Dual SIM mogućnosti telefona i proširivu memoriju! Sa desne strane su “Power” i “Volume Up/Down” tasteri, a na donjoj ivici su glavni mikrofon, zvučnici i microUSB port. Sa zadnje strane se nalazi kamera od 13 MP sa LED blicem. Ja sam dobio mat crni primerak, a u prodaji se mogu naći i u plavoj i zlatnoj boji.

Nakon ubacivanja vaše SIM kartice i prilikom prvog startovanja telefona, obavezno odraditi update sistema (ukoliko vam zatraži). Čak i ako telefon ne zatraži update, nije na odmet da probate u Sistemskim opcijama ili preko HiCare-a da ga updejtujete - što sam ja i uradio. Imajte na umu da za HiCare treba da imate aktivan Huawei nalog. Ukoliko vas detaljnije zanima update software-a i kako ga uraditi pročitajte u ovom tekstu: https://huaweiforum.rs/discussion/50/update-software-a-na-telefonu/p1?new=1

Celokupni utisak je sasvim dobar sa obzirom na cenu - telefon mi deluje čvrsto, lagano i udoban je za držanje. Ipak preporučujem da kupite neku dodatnu zaštitu za telefon, npr. neku silikonsku futrolu za “leđa” - jer deo sa kamerom (sočivo i blic) blago štrči iznad zadnjeg dela kućišta pa će dugotrajnije korišćenje dovesti eventualno do grebanja sočiva.

Stvari koje su mi se dopale

Već sam vam ispričao nešto o dizajnu i ekranu, a posle "igranja" sa telefonom par dana otkrio sam nekoliko ključnih stvari koje krase ovaj telefon i zbog kojih mogu da vam ga preporučim!

1. Zabavno je koristiti ga - zbog FullView ekrana, video klipovi i igre će izgledati odlično, a zvučnik je glasan i jasan, čak i kada pojačate do kraja neće doći do nekakvog izobličenja zvuka. Zapravo kada sam se malo raspitao shvatio sam da je fora u zvučniku koji podržava do 88 dB što je mnogo glasnije (i jasnije) nego kod drugih modela. A kada povežete slušalice sa mikrofonom možete se igrati sa karaoke modom i napraviti mini žurku samo sa telefonom - još ukoliko ga povežete za neki bluetoth zvučnik eto dobre celovečernje zabave!

2. Solidne performanse za tu cenu - Y6 2018. pokreće Qualcomm-ov Snapdragon 425 čipset koji donosi sasvim prihvatljive performanse budžetskom telefonu. Split-screen mode (kada podelim ekran na dva dela) mi je radio bez kočenja, npr. prilikom gledanja YouTube i pretraživanja Net-a recimo. Na AnTuTu testu telefon je osvojio oko 46 000 poena što je negde i očekivano. I pored toga neke od Gameloft igara koji su već instalirane u telefonu - poput Spiderman, Asphalt Nitro ili Dragon Mania su se pokretale bez osetnog laga, pa možete i da se poigrate sa vremena na vreme. Meni su Spiderman i Asphalt Nitro posebno privukli pažnju što se može i zaključiti (pogledajte video ispod). :wink:

3. Poslednja verzija Android sistema - retko koji telefon iz ekonomske klase dolazi sa najnovijom verzijom Androida (Oreo). Poslednji EMUI 8.0 skin spada u jedne od najčistijih i najmanje opterećenih Android UI-a ("User Interface" ili "Korisnički interfejs"), tako da će telefon jako brzo i bez kočenja reagovati na komande.

4. Kamera - Huawei je poznat sa dobrim kamerama u svojim telefonima pa tako sam i ovde bio prijatno iznenađen sa slikama koje pravi 13 megapikselni senzor sa zadnje strane! Za selfije je zadužena prednja kamerica od 5MP. Slike su živahne i prilično sam zadovoljan sa fotkama napravljenim kako u zatvorenom tako i na otvorenom prostoru. Primetio sam da na fotke mogu da lepim stikere koje opisuju vaše raspoloženje, vremensku prognozu itd. Prednja kamera za selfie je opremljena adaptivnim blicem, tako da će vaše selfie fotke izgledati dobro čak i u uslovima slabijeg osvetljenja. Sa uključenim "Beauty mode"-om čak sam i ja ispao lep :smiley:

5. Face unlock (Otključavanje licem) - ovo je opcija koja je bila dostupna u najvišoj klasi telefona (Mate 10 Pro recimo), a sada je i ovde prisutna - što je sjajna stvar! Ne brinite, telefon neće moći da otključa "neko" ko ima samo vašu fotografiju, pošto je algoritam već usavršen i prepoznaje tačke na licu u realnom vremenu i "dubinu" prostora. Iako ne poseduje senzor otiska prsta ovu opciju pozdravljam, jer je sa tim bezbednost telefona na višem nivou!

6. Igre - Da, već sam spomenuo da dobijate već neke igre preinstalirane, ali sam zaboravio da dodam da telefon ima i "Game mode" (Zapravo zove se "Game suite") koji optimizuje igre koje pokrećete na njemu! Kada je uključen sve notifikacije u telefonu (osim dolaznih poziva, alarma i obaveštenja o kapacitetu baterije) će biti sakrivene pa sam mogao nesmetano da se igram. :smiley: Pohvalno nema šta! Takođe performanse telefona će biti izbalansirane i fokusirane na grafiku.

7. Dual Bluetooth - ova opcija znači da ćete moći da povežete dva BT uređaja na telefon i da ih nesmetano koristite. Recimo pametni sat i bluetooth slušalice. Super stvar za zaljubljenike u High Tech gadgete poput mene recimo.

8. FM radio - Super stvar ako ste potrošili mesečni saobraćaj za internet, a zaboravili ste da usnimite pesme u mobilni telefon. I pored toga i dalje možete slušati muziku preko vaših omiljenih radio stanica! Imajte na umu da je "antena" kabl od slušalica, pa je moja preporuka da svakako nabavite neke 3.5mm sluške.

Zaključak

Nakon kratkog korišćenja Huawei Y6 2018 telefon se defintivno pokazao da je vredan razmatranja za kupovinu! To vam kaže neko ko ima Mate 10 Pro! Ako imate ograničen budžet za telefon, za oko 130€ dobijate sasvim solidne performanse, čak možete i da se poigrate sa vremena na vreme. Jedini dodatni trošak će vam biti neke slušalice i futrola, ali na tržištu je zaista veliki zbor pa ni to ne mogu uzeti kao neku ozbiljnu manu. Telefon je lagan i lep, sa najnovijim Androidom i nekim opcijama koje krase samo premium modele (Face unlock, prednji selfie blic, Dual BT itd.).

Šta vi mislite o ovom telefonu?

Pišite, komentarišite i ako vam se tekst dopao kliknite na like!

Ugodan dan vam želi
Marko i tim Huawei Foruma

P.S. Fotografije Huawei Y6 2018 telefona kao i video snimci u tekstu su napravljeni pomoću Huawei Mate 10 Pro mobilnog telefona

Tagovano:
1