Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

Huawei Y7 Prime 2018

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene januar 17 Telefoni

Huawei je u martu ove godine predstavio Y7 Prime verziju za 2018. godinu, unapređenu verziju prošlogodišnjeg Y7 Prime-a. Uspeo sam da se "dočepam" ovog telefona na nekoliko dana kako bih ga istestirao i lično se uverio u kvalitete koje donosi u odnosu na prošlogodišnji model.

Prvo što sam primetio na kutiji su četiri ključne karakteristike ovog modela - FullView ekran veličine 5.99", zadnja dual camera, najnoviji Android (sa EMUI 8.0 interfejsom) i pozamašnih 3GB RAM memorije (plus 32GB interne memorije!). Ove stavke su me odmah ubedile da se radi o ozbiljnijem telefonu iz više srednje klase uređaja. Pa da krenemo redom...

ŠTA JE U KUTIJI?

Odmah prilikom otvaranja kutije zapazio sam prelep telefon sjajno plave - metalik boje. Na sajtu proizvođača sam saznao da postoje i u zlatnoj i crnoj boji, mada po mom skromnom mišljenju ova boja je nekako najlepša :smiley: Telefon je nešto lakši od prošlogodišnjeg modela, pa iako veći od prvobitnog Y7 modela, čini mi se da lepše leži u ruci. Sjajno "glossy" kućište Y7 Prime-a 2018 će biti magnet za otiske prstiju, pa posle dužeg korišćenja, ne bi bilo na odmet da se nabavi neki providni silikonski case kako bi zaštitili telefon od spoljašnjih uticaja.

Inače u pakovanju se nalazi samo osnovno - punjač za telefon, uputstvo i iglica za vađenje slota za SIM/SD kartice. Tako da osim futrole, ukoliko volite da slušate muziku, spremite se i za nabavku dodatnih slušalica, zato što se one ne dobijaju u pakovanju. Veliki ekran je donekle veći u odnosu na prošlogodišnji model (koji je imao 5.5") i sa odnosom stranica 18 : 9. Ekran već na sebi poseduje zaštitu za ekran, što mi se dopalo - barem to nećete morati dodatno da nabavljate.

Sa izdvojenim senzorom za otisak prsta na sredini kućišta sa zadnje strane, podsetio me na novu Mate seriju. Iako je telefon izrađen od kvalitetne plastike, odiše premium izgledom, sjajno kućište i zakrivljene ivice su često privlačile poglede radoznalih posmatrača u parku. Čak me je jedan klinac zapitao - "jel to novi iPhone 8?" :wink:

KAKO JE PROŠLO TESTIRANJE

Nakon ubacivanja vaše SIM kartice i prilikom prvog startovanja telefona, obavezno odraditi update sistema (ukoliko vam zatraži). Čak i ako telefon ne zatraži update, nije na odmet da probate u Sistemskim opcijama ili preko HiCare-a da ga updejtujete - što sam ja i uradio. Imajte na umu da za HiCare treba da imate aktivan Huawei nalog. Ukoliko vas detaljnije zanima update software-a i kako ga uraditi pročitajte u ovom tekstu: https://huaweiforum.rs/discussion/50/update-software-a-na-telefonu#latest

Pri prvom paljenju telefona dočekala me je najnovija verzija Android-a (Oreo) sa EMUI 8.0 korisničkim interfejsom. Uz novi osmojezgarni Snapdragon-ov procesor sistem je prosto leteo, deljenje ekrana, ekran u ekranu, aplikacije i igre, poruke i pozivi itd. Nisam primetio nikakva kočenja, "lagove" ni zastajkivanja. Što i ne čudi sa obzirom da imate na raspolaganju 3GB radne memorije! Za smeštanje aplikacija, slika i video snimka imate na raspolaganju 32GB interne memorije, a ukoliko vam i to ne bude dovoljno možete prionuti za dodatnom SD karticom i proširiti memoriju (do 256GB!) Na AnTuTu testu telefon je osvojio skoro 60 000 poena što uošte nije tako loše.

Da budem iskren prvo što sam hteo da istestiram na telefonu je - kamera! Y7 Prime poseduje unapređenu kameru u odnosu na prošlogodišnji model - dual kameru sa zadnje strane je od 13 i 2 megapiksela, dok je prednja selfie kamera deklarisana na 8 MP. Široki otvor blende će dopustiti veliku količinu svetla na senzor, pa ukoliko uključite "bokeh" imaćete utisak "dubine" tj. kao da su fotografije napravljene nekim profi DSLR fotoparatom. Video može da se snima u FullHD rezoluciji sa 30 sličica u sekundi. Prednja kamera je takođe opremljena LED adaptivnim blicem, pa ćete sa njom praviti jedne od najlepših selfie fotografija čak i u zatvorenom i loše osvetljenom prostoru. Još jednom Huawei me je ubedio da posebnu pažnju posvećuju kamerama u svojim telefonima, pa ukoliko volite da fotografišete kao moja malenkost, nećete biti razočarani.

Druga stvar koje me je zanimala je senzor otiska prsta i koliko je unapređen u odnosu na prvobitnu verziju. Mogu samo da kažem da je "super-brz"! Nekoliko prstiju sam definisao za "otključavanje" i sve je radilo kao podmazano i što je najbolje brzo. Imajte u vidu da prsti moraju da vam budu suvi ukoliko želite da senzor otiska radi kako treba. Ukoliko želite i dodatni vid biometrijske zaštite možete definisati i "Face unlock" opciju tj. otključavanje pomoću lica - takođe radi savršeno. Čak sam probao i sa naočarima na licu - otključavanje je radilo bez problema!

Ono što me je zaintrigiralo je baterija kapaciteta od "samo" 3000 mAh - zašto to kažem? Prošlogodišnji model je posedovao bat. kapaciteta od čak 4000 mAh, pa sam očekivao blagi pad u dužini vremena funkcionisanja telefona. Međutim prijatno me iznenadilo da je Y7 Prime 2018 bez problema izvlačio i preko jednog dana uz umereno korišćenje, gotovo identično kao i prošlogodišnji model! Ovo je moguće zbog novijeg procesora i čipseta koji itekako zna da uštedi energiju, prilikom istog opterećenja.

ZAKLJUČAK

Prijatno sam iznenađen ovim telefonom, pre svega u smislu kamere i dizajna. Dizajn mi se mnogo dopao, telefon se lako i jednostavno koristi u jednoj ruci, iako je ekran gotovo 6 inča! Što se tiče performansi samog telefona, imate najnoviji Android koji zaista radi savršeno, neke opcije iz premium modela poput velikog Full View ekrana, senzora otiska prsta i otključavanja licem. Ako volite da fotografišete i pravite selfie fotke, a ne želite da kupujete preskupe telefone, za cenu nešto manju od 200 evra dobićete telefon koji sve to može pa čak i više...

Šta vi mislite o ovom telefonu?

Pišite, komentarišite i ako vam se tekst dopao kliknite na like!

Ugodan dan vam želi
Marko i tim Huawei Foruma

P.S. Fotografije Huawei Y7 Prime 2018 telefona kao i video snimak u tekstu su napravljeni pomoću Huawei Mate 10 Pro mobilnog telefona

Tagovano:
0