Politika kolačića

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt. Pročitaj više o politici kolačića ovde
Potvrdi

PC mode na Huawei mobilnim telefonima

Huawei ForumHuawei Forum
unete izmene januar 17 Dodatna oprema

Ukoliko ste oduvek maštali da ćete svoj personalni kompjuter moći da nosite u džepu možda je došlo vreme da se to i ostvari! Huawei je preko PC moda na svojom telefonima uspeo maštu da pretvori u stvarnost! Za to će vam svakako biti potreban MateDock 2. Kada sam prvi put pogledao Huawei MateDock 2 pomislio sam da se radi o nekoj eksternoj bateriji ili adapteru za punjač telefona. Ali on je mnogo više od toga! Zapravo ovaj dodatak pretvara vaš Huawei smartfon u pravi pravcati desktop kompjuter – a zahvaljujući njemu imao sam mogućnost da testiram fenomenalni PC mode, no krenimo redom...

Sta je zapravo Mate Dock 2?

Mate dock 2 je zapravo druga verzija specijalnog adaptera koji služi da svoj Huawei telefon povežete na monitor i tastaturu i dobijete desktop radno okruženje. Pri tome celo okruženje podseća na neku verziju Linux/Windows okruženja pa će se većina korisnika lako snaći. Neke aplikacije ćete doduše morati ponovo da preinstalirate za „veliki ekran“, ali kada se vratite u „telefon“ mod sve će biti isto kao i ranije – naravno sve što ste radili u desktop modu i sačuvali videće se i u „phone“ modu kao i obrnuto. Nažalost postoje ograničenja – Mate Dock 2 ćete moći da povežete samo na Huawei Mate 10, Mate 10 Pro, P20 Pro, MateBook X i E seriju. Mate Book zapravo spada u tablet/laptop kategoriju uređaja i za sada ih nema na našem tržištu – tako da je „knjiga spala na tri slova“. Ipak nadam se da će se lista vremenom proširiti. Tako da ukoliko posedujete neki od gore navedenih uređaja bićete srećnik koji će moći da koristi neke od njegovih „blagodeti“ :smile:

Kako se dobija PC mode?

Huawei Mate Dock 2 izgleda ko mala tabakera, međutim ako se bolje zagleda sa prednje strane se uočavaju „ulazi“ - konektor za USB type C (koji se ubacuje u telefon) i jedan USB port. U taj USB port možete ubaciti USB tastaturu ili miša, mada je najbolje rešenje ako imate komplet bežična tastatura i miš, ubacite samo reciver i „ubili ste dve muve jednim udarcem“ :wink: To sam ja uradio sa svojim vremešnim Logitech Wave Cordless Desktop setom - koji je proradio iz prve! :wink: Takođe ukoliko imate bluetooth miša/tastaturu možete ih bežično povezati direkt na telefon pa vam ovaj USB može služiti kao ulaz za spoljne memorije (flash drive, eksterni disk, čitač kartica itd.). Ukoliko imate samo (USB) tastaturu recimo, sam ekran telefona je i dalje funkcionalan kada je u "desktop modu" pa ga možete koristiti i kao "touch pad", a u igrama kao kontroler. Na drugoj (suprotnoj) strani Mate Dock-a 2 se nalaze „izlazi“ – VGA, HDMI i jedan USB-C OTG (On The Go) izlaz. Na USB-C možete povezati napajanje tj. ukoliko je baterija telefona na „izdahu“. Ukoliko nije na USB-C možete povezati i OTG flash memorije pa i njega možete koristiti kao memorijsko proširenje.

PC mode - kako funkcioniše u praksi?

Kada telefon povežete na Mate Dock 2 preko HDMI ili VGA kabla na monitor (ili TV) prođe nekoliko trenutaka kada vam telefon ponudi opciju PC moda. Nakon par sekundi dobijate sliku na ekranu, koja zapravo predstavlja vaš mobilni uređaj - ispred sebe imate start meni, taskbar, desktop sa ikonicama - sve u svemu pravi pravcati desktop PC! :smiley:

Okruženje više nije kao na telefonu, dakle imate desktop (kao u Windows/Linux okruženju) na koji možete da stavite prečice (ikonice) za aplikacije koje često koristite. Brzina startovanja aplikacija i igara je ista kao i na telefonu, ali sam osećaj korišćenja je odličan. Kao da koristite neki nečujan ultra brzi laptop. Ja recimo u telefonu imam instaliran Kodi i Stremio medijske centre preko kojih sam na „velikom“ ekranu puštao meni omiljene filmove i serije, a kada sam hteo da poslušam muziku prisegnuo sam na svoj omiljeni muzički servis – Dezzer, sve moje liste i omiljene pesme su tu! Video snimci i fotografije iz moje galerije, sve što sam snimio/instalirao u telefonu sam mogao da pokrenem. Imajte u vidu da ukoliko telefon povezujete preko HDMI kabla zvuk telefona će se prenositi kroz njega pa bi bilo dobro da na TV/monitor-u imate barem neke zvučnike.

Ukoliko nemate HDMI konekciju zvuk će se čuti preko telefona tj. na njegovim zvučnicima. Ukoliko telefon povezujete preko VGA adaptera onda su eksterni zvučnici obavezni (ukoliko želite i zvuk). Imajte na umu da noviji telefoni (poput mog Mate 10 Pro) nemaju klasičan izlaz za slušalice pa ćete morati da pribegnete nekom "bežičnom" rešenju ili žongliranju sa kablovima :neutral: Ono što sam takođe isprobao su video igre – Asphalt 8 na velikom ekranu je zablistao, ali za kontrole vam savetujem da nabavite neki bluetooth gamepad jer ćete morati da koristite miša ili touchpad telefona u suprotnom slučaju. Srećom brojni jefitini Bluetooth gamerski kontroleri postoje na tržištu pa to ne bi trebalo biti problem. Pored multimedije i igara ono što mi je bilo interesantno je korišćenje tastature u pisanju poruka na telefonu, kao i u Word-u koji sam mogao da koristim gotovo i kao desktop verziju - iz udobnosti svoje fotelje :smile: Da li sam imao nekih problema? Tu i tamo postojali su sitni "bagovi" izletanja u desktop kao i smanjenje funkcionalnosti "third party apps" koje koristim na telefonu (ispisaće se samo poruka "some features of this app may not work in desktop mode"), ali ni to nije bilo toliko drastično da je umanjilo bilo kakvu funkcionalnost...

Zaključak

Snaga mobilnih telefona je sve veća iz dana u dan. Nekada imam utisak da tu snagu i ne koristim „do kraja“. Možda uz dodatke poput Huawei MateDock 2 konačno naviknemo da imamo jedan uređaj koji ćemo koristiti bukvalno za sve za šta smo do sada koristili i mobilne i kompjutere i tablete zajedno... Iskreno se nadam da u bliskoj budućnosti hoćemo i da će se pre svega proširiti lista podržanih modela telefona kao i "ispeglati" software-ska podrška. A da li će zaista do toga doći – e to će već pokazati vreme...

Šta vi mislite o Huawei PC modu? Da li bi ste ga koristili na vašim uređajima?

Ugodan dan vam želi
Marko i tim Huawei foruma

P.S. PC mode smo isprobali u kombinaciji sa MateDock 2 dodatkom povezanim na Huawei Mate 10 Pro telefon.

Tagovano:
3